تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲

وقتی تردید، چهره دلار را مخدوش کرد

در حالی که دلار در روز چهارشنبه، تضعیف شد، برخی ارزها همچون یورو، ین و ارزهای دیجیتال مهم نظیر بیت کوین و اتریوم در برابر ارز ایالات متحده رشد یافتند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی تحلیلی در مورد نوسانات امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ مصادف با ۳ می ۲۰۲۳، اینگونه نوشت:
همه‌ی آنچه می‌خواهید در مورد بازارهای مالی در این روز بدانید، اینجاست: 
دلار آمریکا (USD) در اوایل روز چهارشنبه پس از حرکت نوسانی روز سه‌شنبه، همچنان در موضع ضعف باقی ماند؛ در واقع عدم اطمینان در مورد برخی رویدادهای مهم پیرامون سیاستگذاری آتی فدرال رزرو، به منزله‌ی دست‌اندازی در مسیر حرکت دلار عمل کرد.
پیش از اعلام سیاست موردانتظار فدرال رزرو ایالات متحده، برخی گزارش‌های کلیدی مانند اشتغال بخش خصوصی ADP برای ماه آوریل و بررسی PMI خدمات ISM در سند اقتصادی ایالات متحده، بعدها در جلسه‌ی آمریکایی ارائه خواهند شد. علاوه بر آن، فعالان بازار همچنین به عملکرد سهام بانکی منطقه‌ای در ایالات متحده پس از فروش روز سه شنبه توجه زیادی خواهند داشت.
پیش نمایش فدرال رزرو: اره‌ی دوسر قدرتمند پاول چگونه در بازار عمل می‌کند؟
شاخص دلار آمریکا پس از رسیدن به قوی‌ترین سطح خود در سه هفته‌ی اخیر نزدیک به ۱۰۲.۵۰ در روز سه‌شنبه، مسیر خود را معکوس کرد و در زیر ۱۰۲.۰۰ بسته شد و یک زنجیره‌ی برد سه روزه را شکست.
در بحبوحه‌ی ترس از تشدید بحران مالی پس از فروپاشی بانک فرست ریپابلیک، زیان‌های سنگینی که در سهام بانکی منطقه‌ای دیده می‌شود، باعث هجوم به سمت پناهگاه امن شد. از سوی دیگر، بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده نیز بیش از ۴ درصد کاهش یافت و باعث شد که دلار قدرت خود را از دست بدهد.
به طور گسترده انتظار می‌رود که فدرال رزرو پس از نشست سیاست‌گذاری ماه مه، نرخ بهره خود را ۲۵ واحد پایه (bps) و تا محدوده‌ی ۵ تا ۵.۲۵ درصد افزایش دهد.
در این بین، سرمایه‌گذاران به اظهارات مقامات بانک مرکزی ایالات متحده در بیانیه‌ی سیاست پولی، توجه زیادی خواهند کرد، چرا که می‌خواهند بفهمند که آیا در چرخه‌ی انقباضی از ژوئن توقفی وجود خواهد داشت یا خیر.
و اما قیمت طلا در روز سه شنبه، به دلیل کاهش شدید بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا، افزایش یافت و در نزدیکی رقم ۲۰۲۰ دلار به قوی‌ترین سطح خود از اواسط آوریل رسید. 

در چشم‌انداز جفت‌ارزها چه تغییراتی رخ داد؟
در سایه‌ی حمایت گزارش مشاغل خوش‌بینانه، دلار نیوزیلند/دلار آمریکا (NZD/USD) در جلسه‌ی آسیایی بالاتر رفت و آخرین بار در محدوده‌ی مثبت در حدود ۰.۶۲۳۰ معامله شد. در طول ساعات معاملات آسیایی، داده‌های نیوزیلند حاکی از آن بود که نرخ بیکاری در سه ماهه‌ی اول، بدون تغییر در ۳.۴ درصد باقی مانده است. در همین دوره، تغییر اشتغال در مقایسه با انتظار ۰.۴ درصد بازار، ۰.۸ درصد افزایش یافت و شاخص هزینه‌ی کار سالانه از ۴.۳ درصد به ۴.۵ درصد افزایش یافت. 
و اما جفت‌ارز دیگر، یورو/دلار (EUR/USD) در پی از دست‌دادن بیش از ۵۰ پیپ در روز دوشنبه، در اواخر روز سه‌شنبه جهت خود را معکوس کرد و افزایش روزانه‌ی متوسطی را به ثبت رساند. این جفت در اوایل چهارشنبه در محدوده‌ی نسبتا محدود بالای ۱.۱۰۰۰ معامله می‌شود.
پوند/دلار (GBP/USD) علیرغم کاهش مجدد دلار در روز سه شنبه نتوانست یک بازگشت قاطع را انجام دهد و برای دومین روز متوالی در محدوده‌ی منفی بسته شد. این جفت در صبح روز چهارشنبه اروپا به سمت سطح کلیدی ۱.۲۵۰۰ صعود می‌کند.

دلار/ین (USD/JPY) که در روز سه شنبه نزدیک به ۱۰۰ پیپ سقوط کرده بود، در جلسه‌ی آسیایی روز چهارشنبه به کاهش ادامه داد. از آنجا که ین ژاپن از محیط بازار ریسک‌گریز سود می‌برد، این جفت آخرین بار در حدود ۱۳۶.۰۰ معامله شد، و این دقیقأ سطحی است که قبلاً ۰.۴ درصد در مقیاس روزانه کاهش داشته است.
بیت کوین در روز سه شنبه بیش از ۲ درصد افزایش یافت و در روز چهارشنبه به بالای ۲۸۵۰۰ دلار رسید. به همین ترتیب، اتریوم با رشد ۲ درصدی، یک رگه‌ی باخت دو روزه را از آن خود کرد. اما اتریوم/دلار ETH/USD همچنان زیر ۱۹۰۰ دلار معامله می‌شود

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید