تاریخ: ۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

پارازیت در سیگنال‌های مذاکراتی/سقوط بی‌سابقه صادرات نفت ایران در پاییز

پس از آن که صادرات نفت ایران در بهار امسال رکورد چهار ساله را ثبت کرد، در مجموع دو فصل دیگر سال اما افتی چشمگیر را در این زمینه رقم زد. طبق آماری که اخیرا از سوی وزارت اقتصاد اعلام شده به طور کلی صادرات ۹ ماهه نفت ایران در سال جاری ۱۷.۵ میلیارد دلار بوده که افتی ۳۷ درصدی را نسبت به سال قبل داشته و در کف یک دهه اخیر قرار گرفته است.

به گزارش اکو ایران، در بخش صادرات نفتی ایران یک اتفاق مهم رخ داده است. چندی پیش علیرضا صالح در جمع خبرنگاران از یک موضوع مهم در اقتصاد کشور پرده برداری کرد.

خبرگزاری فارس در خبری در روز ۱۴ دی ۱۴۰۱، اعلام کرد: صندوق توسعه ملی از ابتدای تشکیل در سال ۸۹ تاکنون با ۱۴۷ میلیارد دلار منابع ورودی همراه شده و تاکنون ۱۲۱ میلیارد دلار از آن به صورت تسهیلات به بخش دولتی، عمومی و خصوصی پرداخت شده است.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی افزود: امسال ۴۰ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز و همچنین صادرات تهاتری وارد صندوق توسعه ملی می‌شود و طبق قانون برنامه ششم ۴۲ درصد از این منابع وارد صندوق توسعه ملی خواهد شد.

به گفته وی؛ امسال در ۹ ماهه ۷.۳ میلیارد دلار ورودی صندوق توسعه ملی بابت سهم ۴۰ درصدی از درآمدهای نفت و گاز بوده است.  طبق برخی خبر ها ۰.۳ میلیارد دلار آن در نتیجه سود باز پرداخت بوده و در حقیقت سهمی که دولت از صادرات نفتی در صندوق واریز کرده برابر با ۷ میلیارد دلار در ۹ ماهه نخست امسال بوده است. با استناد به این موضوع ارزیابی می شود که صادرات نفت کشور در چه سطحی قرار داشته است؟

روند صعودی صادرات نفتی ایران در بهار ۱۴۰۱

در ابتدای سال جاری مجموع صادرات نفتی ایران طبق آمارهای بانک مرکزی برابر با ۱۴ میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار بوده است. رقمی که در ابتدای امسال بیشترین میزان را در مقایسه با سال های قبل درج کرده است. در همین رابطه برآورد می شود از بهار ۹۷ به بعد ثبت چنین رکوردی سابقه نداشته است. 

اما نکته مهم در خصوص تجارت نفتی ایران به دو فصل اخیر باز می گردد. عملکردی که نشان از افت بی سابقه در صادرات نفتی ایران در این دومقطع داشته است.

دره صادراتی ایران در نفت میانه سال

طبق آن چیزی که صالحی معاون اعتباری منابع و مصارف صندوق توسعه اعلام کرده، در ۹ ماه نخست امسال، ۷ میلیار دلار عملکرد دولت در خصوص واریزی به صندوق توسعه بوده که طبق قانون بودجه عملا باید ۴۰ درصد درآمدهای نفتی ایران در این مقطع باشد.

به بیان دیگر صادرات نفتی ایران در این بازه زمانی اقلا باید معادل با ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در عرض نه ماه باشد.

بنابراین اگر رقم بهار را از مجموع این دورقم کسر کنیم حاصل مجموع صادرات نفتی ایران در تابستان و پاییز خواهد شد که چیزی در حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می شود. صادرات نفتی درکل اشاره به صادرات نفت، گاز و میعانات گازی اشاره دارد.

وقتی مجموع صادرات نفتی پاییز و تابستان را با همدگیر مقایسه می کنیم مشاهده می شود این مجموع در میان سال های مختلف تقریبا کمترین سطح را دارا بوده است.

درآمد نه ماهه ایران نیز که در سال جاری برابر با ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده کاهشی ۳۷ درصدی را در مقایسه با سال قبل داشته است. 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید