تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

پشت صحنه برکناری رئیس کل بانک مرکزی عراق

اکوایران: نخست‌وزیر عراق، در بحبوحه خشم فزاینده نسبت به تضعیف پول ملی در این کشور، رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد.

به گزارش اکوایران، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، در بحبوحه خشم فزاینده نسبت به تضعیف پول محلی در هفته های اخیر که باعث افزایش قیمت مواد غذایی و واردات شده، رئیس بانک مرکزی این کشور را برکنار کرد.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، سودانی روز دوشنبه اعلام کرد مصطفی غالب مخیف، رئیس کل بانک مرکزی را از سمتی که از سال ۲۰۲۰ تاکنون برعهده داشت، از مقام خود برکنار  کرد.به گزارش خبرگزاری دولتی عراق، نخست‌وزیر، علی محسن العلاق را به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی معرفی کرد. آقای العلاق قبلاً بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ در این سمت خدمت کرده است.  السودانی همچنین مدیر بانک تجارت عراق را بازنشسته و بلال الحمدانی را با حفظ سمت، مامور اداره این بانک کرد.

ارزش دینار عراق از اواسط نوامبر در بازارهای غیررسمی ارز به شدت در برابر دلار آمریکا کاهش یافته و هزینه زندگی مردم عادی عراق را در اقتصادی که وابسته به دلار است، افزایش داده است. قیمت دلار آخرین بار در روز دوشنبه حدود ۱۶۰۰ معامله شد در حالی که نرخ رسمی مبادله ۱۴۶۰ بود.

ارزش پایین‌تر دینار منجر به قیمت‌های بالاتر برای کالاهای وارداتی، از جمله مواد اولیه مانند تخم مرغ، آرد و روغن پخت‌و‌پز شده و زندگی مردم عادی عراق را تحت تاثیر قرار می‌دهد -مسئله‌ای که آقای سودانی تلاش دارد از آن محافظت کند.

ادعای وال‌استریت ژورنال: فشار آمریکا بر عراق برای جلوگیری از انتقال دلار به ایران

بسیاری از عراقی‌ها، آمریکا را مقصر تضعیف دینار می‌دانند. وال استریت ژورنال هفته گذشته گزارش داد فدرال رزرو نیویورک و بانک مرکزی عراق در ماه نوامبر با هدف مبارزه [ادعایی] با پولشویی و محدود کردن انتقال دلار به ایران و سایر کشورهای تحت تحریم‌ خاورمیانه، کنترل‌های شدیدتری را بر معاملات بین‌المللی بر مبنای دلار توسط بانک‌های تجاری عراق اعمال کردند.

بر اساس اطلاعات مقامات آمریکایی و عراقی و اطلاعات رسمی دولت عراق، از زمان اجرایی شدن این رویه‌ها، ۸۰ درصد یا بیش‌تر  حواله‌های روزانه دلاری عراق، که قبلاً در برخی روزها بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار بود، به دلیل اطلاعات ناکافی در مورد مقصد وجوه یا اشتباهات دیگر مسدود شده است.

بانک‌های عراقی پس از حمله آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ که صدام حسین را سرنگون کرد، تحت قوانین کم‌تر سخت‌گیرانه‌تری فعالیت می‌کردند. به گفته مقامات، سال‌های آکنده از دولت‌های ضعیف و بحران‌های متوالی -از هرج‌ومرج در دوران اشغال آمریکا تا تسلط داعش بر بخش‌های بزرگی از کشور – باعث شد تا دولت‌ها انطباق سیستم بانکی عراق با شیوه‌های انتقال پول جهانی را تا کنون به تعویق بیندازند.

آقای سودانی، که هم‌زمان با آغاز کاهش ارزش پول عراق به قدرت رسید، به وال‌استریت ژورنال گفت که ماه آینده هیئتی را با پیشنهاد پایان دادن موقت به بررسی دقیق‌تر معاملات عراق به واشنگتن اعزام خواهد کرد.

روز دوشنبه، آقای سودانی به مردم عراق اطمینان داد که نوسانات ارز موقتی است و به محض اینکه دولت اقداماتی را برای محافظت از ارزش پول ملی و جلوگیری از قاچاق و پولشویی انجام دهد و نرخ ارز به زودی تثبیت می‌شود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید