تاریخ: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰

پشت پرده رشد پرداخت وام‌های بانکی چند سال اخیر؛ رشد تسهیلات بالاتر از سپرده ها

اکوایران: بررسی‌ها نشان می‌دهد، میزان رشد تسهیلات بانکی در فروردین ماه امسال، برای سومین سال متوالی در سطح بالاتری از میزان رشد سپرده‌گذاری قرار دارد.

به گزارش اکوایران، آمارها نشان می‌دهد همچنان رشد تسهیلات‌دهی نسبت به رشد سپرده‌گذاری در سطح بالاتری قرار دارد. تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی از وضعیت بانکی کشور نشان می‌دهد در پایان فروردین سالجاری مانده سپرده‌های بانکی به ۷ هزار و ۳۶۹ همت رسیده که نسبت به فروردین ماه ۱۴۰۱ حدود ۳۳ درصد افزایش داشته است. همچنین مانده تسهیلات بانکی در دوره یادشده به بیش از ۵ هزار و ۵۸۳ همت رسیده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با رشد ۳۴ درصدی همراه بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، میزان رشد تسهیلات بانکی در فروردین ماه امسال، برای سومین سال متوالی در سطح بالاتری از میزان رشد سپرده‌گذاری قرار دارد.

مقایسه رشد تسهیلات و رشد سپرده ها

مقایسه رشد تسهیلات و سپرده‌های بانکی در فروردین ماه سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۲ نشان می‌دهد تا قبل از سال ۱۴۰۰ میزان رشد تسهیلات بانکی غالبا کمتر از رشد سپرده‌گذاری بوده، اما در سال ۱۴۰۰ روند تغییر کرده و طی فروردین سه سال اخیر، رشد تسهیلات بانکی از رشد سپرده‌های بانکی پیشی گرفته است.

پیشی گرفتن رشد تسهیلات بانکی نسبت به رشد سپرده‌گذاری می‌تواند به عنوان یک متغیر مطلوب در اقتصاد حاکی از تزریق پول به فعالیت‌های اقتصادی باشد، اما وضعیت رشد اقتصادی کشور و رکورد در بخش‌های مختلف طی سال‌های اخیر این فرضیه را تقویت نمی‌کند.

برخی معتقدند پیشی گرفتن رشد تسهیلات بانکی در مقایسه با رشد سپرده‌گذاری ناشی از تسهیلات تکلیفی است که دولت بر دوش بانک‌ها نهاده است، تکالیفی از جمله وام ازدواج، وام فرزندآوری، وام مسکن ملی و غیره که دولت طی سال‌های اخیر با استفاده از منابع بانکی و تحت فشار قرار دادن بانک‌ها درصدد اجرای طرح‌ و برنامه‌های خود بوده است.

به طور قطع از این منظر نمی‌توان رشد تسهیلات بانکی را مطلوب عنوان کرد زیرا تسهیلات تکلیفی منجر به افزایش اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی و رشد پایه پولی و در نهایت افزایش نرخ تورم در سطح جامعه خواهد شد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید