تاریخ: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

پویایی ارزهای کلیدی در برابر دلار

در بحبوحه‌ی عدم قطعیت پیرامون سقف بدهی، دلار آمریکا امروز در معاملات اولیه اروپا کاهش یافت. برخی از جفت‌ارزها همچون دلار/یوان و یورو/دلار افزایش یافتند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار آمریکا روز دوشنبه در معاملات اولیه‌ی اروپا در سایه‌ی ابهامات پیرامون مذاکرات سقف بدهی ایالات متحده و پس از اظهارنظرهای نادرست جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، کاهش یافت.
در ساعت ۰۲:۵۵ به وقت شرقی (۰۶:۵۵ به وقت گرینویچ)، شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، از سطح ۱۰۳.۶۳ هفته‌ی گذشته، سطحی که آخرین بار در ۲۰ مارس مشاهده شده بود، عقب‌نشینی کرد و با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۰۳.۰۲۰ رسید.
با نگاهی به رویدادهای روزهای اخیر، از آنجا که مذاکرات بر سر افزایش احتمالی سقف بدهی ایالات متحده و در نتیجه اجتناب از نکول بسیار مخرب، ناگهان با خروج جمهوری‌خواهان از جلسه ناکام ماند، دلار در اواخر هفته‌ی گذشته ضربه خورد.
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، قرار است اواخر روز دوشنبه با یکدیگر دیدار کنند، اما انتظار می‌رود تا پیش از اوایل ژوئن، زمانی که خزانه‌داری با کمبود پول مواجه می‌شود، اختلاف‌نظر بیشتری به وجود آید، البته بی‌شک مصالحه باید صورت گیرد.
همچنین نظرات روز دوشنبه اعضای FOMC جیمز بولارد، توماس بارکین و رافائل بوستیک پس از اظهارات روز جمعه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، به توقف چرخه‌ی افزایش نرخ بهره بانک مرکزی ایالات متحده در ژوئن اشاره کرد.
پاول در کنفرانسی در واشنگتن خاطرنشان کرد: «شرایط سخت‌تر اعتباری بدان معناست که نرخ سیاست ما ممکن است نیازی به افزایش آنچنانی نداشته باشد که البته چنانچه اهدافمان محقق نشود، نیاز به این افزایش احساس خواهد شد».
این سناریو در پی اظهارات تندروانه‌ی تعدادی از روسای فدرال رزرو منطقه‌ای در طول هفته‌ی گذشته اتفاق افتاد که انتظارات بازار را برای افزایش در جلسه‌ی بعدی برانگیخت.
یورو/دلار آمریکا با ۰.۱ درصد افزایش به ۱.۰۸۱۹ رسید و در آستانه‌ی سخنان مقامات بانک مرکزی اروپا، لوئیس دو گیندوس و فیلیپ لین، به جهش روز جمعه از پایین‌ترین سطح هفت هفته‌ای خود ادامه داد.

شایان ذکر است پس از اینکه کریستین لاگارد در روز جمعه اظهار داشت که بانک مرکزی برای مهار تورم در میان‌مدت باید نرخ‌های بهره را بالا نگه دارد، این سیاستگذاران احتمالاً به افزایش بیشتر بانک مرکزی اروپا اشاره‌ی مستقیمی خواهند داشت.
لاگارد در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی اسپانیا خاطرنشان کرد: «ما هنوز باید نرخ‌های بهره‌ی پایداری داشته باشیم، این زمانی است که باید حقیقتأ به هدفی که داریم نگاه کنیم و به آن دست یابیم.»
گفتنی است بانک مرکزی اروپا هدف تورم میان‌مدت ۲ درصد را در نظر گرفته است، در حالی که قیمت‌های اصلی در ماه آوریل به میزان اندکی کاهش یافت و از ۷.۵ درصد به ۷.۳ درصد رسید.
پوند/دلار (GBP/USD) تا حد زیادی ثابت در ۱.۲۴۳۸ معامله شد، درست بالاتر از کف قیمت سه هفته‌ی گذشته، دلار استرالیا/دلار (AUD/USD) با ۰.۲% کاهش به ۰.۶۶۳۳ رسید.
در سرزمین آفتاب تابان، همگام با احتمال توقف در افزایش نرخ بهره‌ی آمریکا که از ین ژاپن حمایت کرد، دلار آمریکا/ین ژاپن (USD/JPY) ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۳۷.۸۵ رسید.
دلار/یوان (USD/CNY) ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۷.۰۲۲۵ رسید؛ ناگفته نماند یوان بالاتر از سطح مهم روانی ۷ باقی ماند، حتی پس از اینکه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بهبود بالقوه در روابط چین و ایالات متحده را اعلام کرد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید