تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۱

پیش‌بینی بهای طلا برای هفته آینده

با توجه به اینکه برخی عوامل همچون سیاست پولی آتی فدرال رزرو و تعیین سقف بدهی، طلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تحلیلگران برای فلز زرد انتظار جهش دارند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، طلا هفته را در سطح ۳۰ دلار به پایان ‌رساند – که در واقع بدترین عملکرد آن از فوریه تا کنون است – البته جهش بعد از ظهر جمعه، روند صعودی طلا را زنده نگه داشت.
بازار طلا زمانی بهبود یافت که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو خاطرنشان کرد به دلیل شرایط سخت‌تر اعتبار پس از آشفتگی بخش بانکی، ممکن است نیازی به افزایش نرخ‌ها نباشد.
پاول در کنفرانس تحقیقاتی توماس لاوباخ با اشاره به اینکه تحولات در بخش بانکی به شرایط سخت‌تر اعتباری کمک می‌کند، اظهار داشت: «ابزارهای ثبات مالی به آرام‌کردن شرایط در بخش بانکی کمک کرد. از سوی دیگر، تغییر و تحولات که شرایط سخت‌تر اعتبار را تسهیل می‌کند، احتمالا بر رشد اقتصادی، استخدام و همینطور تورم تاثیر می‌گذارد. در نتیجه، نرخ سیاست ما ممکن است نیازی به افزایش آنچنانی نداشته باشد، مگر اینکه در صدد تحقق اهدافمان باشد. البته، میزان آن بسیار نامشخص است.»
گفتنی است که این امر، نشانه‌ای از توقف فدرال رزرو در ماه ژوئن بود. بر اساس گزارش ابزار نظارت CME فدرال رزرو، پس از اظهارات پاول، انتظارات بازار از افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن از نزدیک به ۵۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافت.
 لازم به ذکر است که این خبر در شرایطی فروشندگان طلا را آرام کرد که فعالان بازار شروع به افزایش قیمت ۲۵ واحدی دیگر در ماه آینده کردند و از شرط‌‌بندی‌ها در مورد کاهش نرخ در نیمه‌ی دوم سال کاستند.
 در نشست ماه مه، فدرال رزرو برای دهمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش داد که نرخ وجوه فدرال را به محدوده‌ی ۵ الی ۵.۲۵ درصد رساند که بالاترین میزان از اواسط سال ۲۰۰۷ بود. طی یک سال، فدرال رزرو نرخ بهره را ۵ درصد افزایش داد. نشست بعدی سیاست پولی در تاریخ ۱۳ تا ۱۴ ژوئن برنامه‌ریزی شده است.
 
علاوه بر انتظارات تغییر نرخ، پیشرفت در موضوع سقف بدهی بعدازظهر جمعه با توقف مذاکرات برای افزایش ۳۱.۴ تریلیون دلاری دولت فدرال، آسیب وارد شد.
ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار OANDA به کیتکو نیوز گفت: «شکی نیست که با در نظر گرفتن دودستگی سیاست ایالات متحده، موضوع سقف بدهی دوباره داغ خواهد شد.»
وی روز جمعه با تأکید بر سناریوی سقف بدهی، بیان کرد: « کمی دشواری در مذاکرات قابل مشاهده خواهد بود. طلا در حالت انتظار و دید قرار خواهد گرفت تا بفهمد کدام بخش از اقتصاد ضربه خواهد خورد. با توجه به اینکه بسیاری از داده‌ها هنوز از رکود حمایت می‌کنند، مصرف‌کننده به وضوح در حال ضعیف‌شدن است.»
آینده‌ی قیمت طلا چیست؟
 سناریوی اصلی میلمن این است که طلا از اینجا جهش می‌کند – کاری که بارها و بارها در سال گذشته انجام داده است.
 میلمن در این باره خاطرنشان کرد: «اگر به الگو نگاه کنید، طلا همچنان به قرارگیری در کف‌ها و سقف‌های بالاتر ادامه می‌دهد. اگرچه نمی‌توان افت تا ۱۹۰۰ دلار را رد کرد، سناریوی اصلی من می‌گوید که می‌توان شاهد جهش مجدد طلا به دلیل هر یک از چندین فروش قبلی باشد.»
میلمن همچنین افزود: «پس از اظهارات پاول، احتمال زیادی وجود دارد که فدرال رزرو در ماه ژوئن نرخ بهره را متوقف کند که البته این موضوع به بانک مرکزی ایالات متحده اختیاری در آینده می‌دهد. به خاطر داشته باشید که ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد تا افزایش نرخ‌ها واقعاً در داده‌های اقتصادی ظاهر شود. فدرال رزرو در یک بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه به شدت جنگ‌طلب شده است و ما تا نیمه‌ی دوم این دوره نتایجی را نخواهیم دید. یک مکث در ماه ژوئن منطقی خواهد بود.»
مقاومت فوری طلا ۱۹۸۰ دلار و سپس ۲۰۰۰ دلار در هر اونس خواهد بود. میلمن اشاره کرد که سطح حمایت مستحکم بین ۱۹۶۰ الی ۵۰ دلار است که اگر شکست بخورد، سطح ۱۹۰۰ دلار می‌تواند وارد بازی شود.
مویا همچنین حمایت را در ۱۹۵۰ دلار و مقاومت را در ۲۰۰۰ دلار در هر اونس می‌بیند. به گفته‌ی او، اگر مذاکرات سقف بدهی همچنان در تعارض باشد، قیمت‌ها می‌توانند در هفته‌ی آینده به راحتی بالای سطح ۲۰۰۰ دلار تثبیت شوند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید