یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ /
15840
۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
10 بازدید
۰

پیش‌بینی جالب طلا و نقره؛ به زودی…

تحلیلگران بر این باورند که در فصل اول سال ۲۰۲۳، قیمت طلا و نقره به اوج خود خواهد رسید؛ عواملی همچون عدم قطعیت در بازارهای جهانی از این دو فلز حمایت می‌کنند

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت کیتکو نیوز در یادداشتی تحلیلی به بررسی تغییرات و نوسانات فلزات گرانبها از جمله طلا و نقره پرداخت و درباره‌ی چشم‌انداز این دو فلز در سال ۲۰۲۳ اینگونه نوشت:
به گفته‌ی تحلیلگران بانک CIBC، عدم اطمینان مداوم در بازارهای مالی جهانی از قیمت طلا در سال ۲۰۲۳ حمایت می‌کند، البته ناگفته نماند که علیرغم بهترین شروع سال در یک دهه‌ی اخیر، سرمایه‌گذاران نباید انتظار یک نمایش آتش بازی در بازارهای فلزات گرانبها را داشته باشند.
بانک کانادایی چشم‌انداز فلزات گرانبها در سال ۲۰۲۳ را روز دوشنبه منتشر کرد و تحلیلگران در آن ذکر کردند که قیمت طلا در طول سال به طور متوسط حدود ۱۸۰۰ دلار در هر اونس خواهد بود که در واقع تقریباً ۵ درصد کمتر از قیمت فعلی آن است. آتی طلا در آوریل آخرین بار در حدود ۱۸۸۷.۳۰ دلار در هر اونس معامله شد که ۰.۱۳ درصد در روز افزایش یافت.
در عین حال، CIBC قیمت نقره را به طور متوسط در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۳.۵۰ دلار در هر اونس می‌بیند. آتی نقره آخرین بار با ۰.۷۱ درصد افزایش در روز، با ۲۲.۳۳۵ دلار در هر اونس معامله شد.

شایان ذکر است که تحلیلگران انتظار دارند که در سه ماهه‌ی اول سال جاری، اوج قیمت طلا و نقره تحقق یابد.
آنها نوشتند: «نشانه‌ها حاکی از ریسک کاهشی نسبتاً کم است و همچنان گزینه‌ی تجارت ایمن را در مقابل حرکات معنی‌دار در سایر ارزهای فیات برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.»
اگرچه نوسانات بازار از قیمت‌های طلا و نقره در سال جاری حمایت می‌کند، تحلیلگران معتقدند موضع محکم فدرال رزرو در مورد نرخ‌های بهره در یک محیط تورمی خاموش، در نهایت نرخ‌های واقعی را در طول سال بالاتر خواهد برد.
با تمام این‌ها، هنوز در مورد شدت و طول یک رکود بالقوه، ابهام وجود دارد. در عین حال، با توجه به اینکه اکثریت سهم‌ها در بازار سهام، در حال حاضر کمتر از میانگین بلندمدت P/E معامله می‌شوند و سناریوهای ریسک/پرداخت جذابی را ارائه می‌دهند، سرمایه‌گذاران باید این عوامل را در مقابل هزینه‌ی مالکیت طلا در محیطی با نرخ بهره‌ی بالا بسنجند.
در شرایط فعلی، CIBC انتظار دارد که حتی اگر تقاضای فیزیکی دست‌کم تا تابستان بالا باشد، تقاضای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله با پشتوانه‌ی طلا در طول سال ثابت بماند.

بنا به اثبات تحلیلگران، تقاضای ETF بسیار بی‌ثبات است و انتظار می‌رود که در نیمه‌ی آخر سال با افزایش انتظارات برای بهبود بازار سهام، باد مخالف ایجاد کند.
چشم‌انداز خنثای CIBC در مورد طلا حتی پس از اینکه این فلز گرانبها پیش‌بینی این بانک در سال ۲۰۲۲ را مقهور کرد، بر قوت خود باقی است. سال گذشته CIBC انتظار داشت میانگین قیمت طلا در حدود ۱۷۵۰ دلار باشد، حال آنکه طلا رکورد متوسط قیمت سالانه ۱۸۰۰.۹۰ دلار در هر اونس را تجربه کرد.
به علاوه، این بانک در مقایسه با عملکرد سال گذشته اندکی نسبت به نقره صعودی‌تر است. در سال ۲۰۲۲، قیمت نقره به طور متوسط ۲۱.۷۳ دلار در هر اونس بود.
با تمام این‌ها، این احتمال وجود دارد که هر دو فلز از پیش‌بینی‌ها قدم فراتر بگذارند، البته با توجه به تثبیت نرخ‌های تورم، افزایش نرخ‌های واقعی و شاید مهم‌تر از آن، بهترشدن بازار سهام در سال ۲۰۲۴، رؤیت کاتالیزورهای معنادار در افق، دشوار به نظر می‌رسد. با این حال، تحلیلگران افزایش چند ساله‌ی طلا و نقره را بیشتر مورد حمایت قرار می‌دهند.
اغلب نهادهای مالی و تحلیلگران در بلندمدت می‌بینند که قیمت طلا تا سال ۲۰۲۵ به طور متوسط حدود ۱۶۵۰ دلار در هر اونس خواهد بود. انتظار می‌رود قیمت نقره در بلندمدت حدود ۲۰ دلار باشد. تحلیلگران در این زمینه با صراحت ابراز داشتند: «ما همچنان معتقدیم که هم طلا و هم نقره سطوح قیمت پایه‌ی بالاتری را ایجاد کرده‌اند.»

در دورنمای نقره، تحلیلگران پتانسیل نسبتأ بیشتری برای این فلز گرانبها می‌بینند، زیرا تقاضای رو به رشد صنعتی، چشم‌انداز عرضه و تقاضای بازار را برای دو سال آینده به سمت کسری سوق داده است.
تحلیلگران خاطرنشان کردند: «تقاضای نقره برای کاربردهای خورشیدی در سراسر جهان همچنان در حال افزایش است و از سوی دیگر، قانون تورم‌زدایی رئیس‌جمهور بایدن نیز در سال ۲۰۲۲ این فلز را تقویت کرد. وسایل نقلیه الکتریکی یکی دیگر از زمینه‌های رشد کلیدی برای تقاضای نقره هستند، به طوری که یک خودروی نوع الکتریکی دو برابر خودروی متداول سنتی به نقره نیاز دارد.»
در عین حال، تقاضای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF با پشتوانه‌ی نقره در سال جاری همچنان به عنوان یک برگ برنده باقی مانده است. CIBC خاطرنشان می‌کند که هر گونه افزایش در تقاضای سرمایه‌گذاران، فشار صعودی بر قیمت‌ها وارد خواهد کرد.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4134 بازدید ]
1 سال پيش [ 257 بازدید ]
3 ماه پيش [ 210 بازدید ]
2 ماه پيش [ 177 بازدید ]
1 ماه پيش [ 138 بازدید ]
5 ماه پيش [ 130 بازدید ]
19 روز پيش [ 128 بازدید ]
5 ماه پيش [ 122 بازدید ]
27 روز پيش [ 112 بازدید ]
1 سال پيش [ 94 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
20 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 21 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 24 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 24 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 18 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 32 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 25 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 18 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 15 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید