تاریخ: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

پیش‌بینی طلا تا پایان سال جاری

به گفته‌ی تحلیلگران، با وجود کاهش ارزش دلار، احتمال توقف افزایش نرخ بهره، و همچنین افزایش سطح خرید بانک‌ها، رسیدن طلا به ۲۵۰۰ دلار امری بدیهی است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کیتکونیوز، با تداوم اقدام به خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی، تسریع روند کاهش دلار و توقف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، طلا برای توجیه افزایش تا ۲۵۰۰ دلار در سال جاری، به خرید سرمایه‌گذاران جدید نیاز چندانی ندارد.
استراتژیست کالای BofA در یادداشتی عنوان کرد: «خریدهای غیرتجاری نیازی به افزایش مادی ندارند تا صعود قیمت طلا به ۲۵۰۰ دلار در هر اونس در سال جاری را توجیه کنند. جریان ورودی به ETF ها حیاتی خواهد بود و پویایی در دارایی‌های تحت مدیریت، یک شاخص مهم برای تایید این مطلب است که آیا می‌توان افزایش قیمت را حفظ کرد؟»
اکثر محققان بر این باورند که چرخه‌ی افزایش نرخ فدرال رزرو علیرغم گستردگی تورم، به زودی پایان می‌یابد که نشان می‌دهد نرخ‌های واقعی کمتر ممکن است به منزله‌ی باد مخالفی برای طلا باشند.
در یادداشت کذایی آمده است: «در سایه‌ی اثرات آشفتگی بانکی اخیر، احتمال کاهش قریب‌الوقوع در بازارها بسیار زیاد است. البته تورم اصلی در عین حال، هنوز تداوم دارد و فشارهای قیمتی بالا، به عنوان مثال در پناهگاه‌های امن، خطر اثرات دور دوم افزایش نرخ را برجسته می‌کند. این موضوع خود در حکم تأیید دیدگاه دیرینه‌ی ماست: بانک‌های مرکزی هیچ برنامه‌ی قدرتمندی برای مبارزه با تورم ندارند و این در نهایت باید سرمایه‌گذاران را به بازار بازگرداند. آنچه مسلم است پایان چرخه‌ی افزایش نرخ برای فلز زرد بسیار حائز اهمیت خواهد بود.»

علاوه بر رکورد بی سابقه‌ی خرید طلا در سال گذشته، آنچه رشد بهای فلز زرد امن را تسریع می‌کند، روند دلارزدایی است که به سرعت در حال انتشار در سراسر دنیاست.
این استراتژیست‌ها افزودند: «با وجود شرایط خاص اقتصادی، تنها تعداد معدودی از بانک‌های مرکزی به کمرنگ‌شدن نقش دلار اشاره کرده‌اند. با این حال، اقتصاد جهانی اکنون به سمت دنیای چندقطبی در حال حرکت است، که به عنوان مثال در گزارش‌هایی مبنی بر این موضوع منعکس می‌شود که عربستان سعودی در نظر دارد قیمت نفت را به یوان چین (CNY) عرضه کند. افزون بر آن، پول ایالات متحده در ذخایر رسمی ارز خارجی از حدود ۷۰ درصد دو دهه‌ی پیش، به ۵۸ درصد در حال حاضر کاهش یافته است.
از سوی دیگر، در برخی تحلیل‌ها آمده که تجربه‌ی روسیه و کشورهای همتای آن در مورد تسلیحاتی‌شدن دلار، بانک‌های مرکزی را تشویق کرده است تا برخی از دارایی‌های خود را به طلا تبدیل کنند.
و در نهایت، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طلا تا پایان سال، تا ۲۲۰۰ دلار افزایش می‌یابد. در زمان نگارش این مقاله، معاملات آتی طلای کامکس ژوئن با ۰.۲۴ درصد کاهش در روز در سطح ۱۹۹۹.۶۰ دلار معامله شد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید