یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ /
13897
۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
15 بازدید
۰

پیش‌بینی واقع‌بینانه‌ی قیمت طلا

از آنجا که سرمایه‌گذاران به طور پیوسته در حال بررسی و ارزیابی گزارش و رویدادهای هفتگی پیرامون طلا بودند، فلز زرد امن هفته‌ی پرنوسانی را پشت سر گذاشت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» با مروری بر نوسانات هفته‌ی گذشته پیرامون فلزات گرانبها، قیمت طلا را برای روزهای آینده اینگونه پیش‌بینی کرد: 
قیمت طلا در طول هفته به شدت در نوسان بود، زیرا سرمایه‌گذاران همواره در حال ارزیابی گزارش تورم ایالات متحده، چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو و تأثیر بالقوه‌ی آن بر اقتصاد جهانی بودند. تقویم اقتصادی هفته‌ی آینده هیچ گونه انتشار داده با تاثیرگذاری بالا را ارائه نخواهد داد و شرایط ویژه‌ی معاملات در فصل تعطیلات نیز می‌تواند حرکت قاطع این فلز گرانبها را در هر دو جهت دچار چالش کند.
هفته‌ی گذشته چه اتفاقی افتاد؟
اگرچه چین در ابتدای هفته گام‌های بیشتری به سمت بازگشایی برداشت، اما قیمت طلا با تلاش سرمایه‌گذارانی که قبل از انتشار داده‌های کلیدی اقتصاد کلان و رویدادهای بانک مرکزی، از شرط‌بندی روی بهبود چشم‌انداز تقاضا خودداری می‌کردند، برای جلب توجه تلاش کرد. با افزایش بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده بر اساس رشد روز جمعه گذشته و افزایش بیش از ۳.۶ درصد، طلا (XAU/USD) یک برد سریالی چهار روزه را پشت سر گذاشت و در روز دوشنبه نزدیک به ۱ درصد کاهش یافت.

روز سه‌شنبه، اداره‌ی آمار کار ایالات متحده گزارش داد که تورم در ایالات متحده که با شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) اندازه‌گیری می‌شود، بر اساس یک مقیاس سالانه، از ۷.۷ درصد در اکتبر به ۷.۱ درصد در نوامبر کاهش یافته است. مهم‌تر از همه، CPI اصلی، که قیمت‌های مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، به‌صورت ماهانه ۰.۲ درصد افزایش یافت که نشان‌دهنده‌ی کوچک‌ترین افزایش یک ماهه در تورم اصلی از آگوست ۲۰۲۱ است.
در این بین، دلار آمریکا تحت فشار نزولی شدید بر ارقام ملایم CPI قرار گرفت. در عین حال، بازده ۱۰ ساله ایالات متحده نزدیک به ۴ درصد از دست داد و به زیر ۳.۵ درصد رسید. در ادامه، طلا (XAU/USD) به نوبه‌ی خود، افزایش چشمگیری را به ثبت رساند و به بالاترین سطح خود در بیش از پنج ماه گذشته و به ۱۸۲۴ دلار رسید و سپس در پایان معاملات آمریکا به سمت ۱۸۱۰ دلار عقب نشینی کرد.
همانطور که انتظار می‌رفت، فدرال رزرو ایالات متحده تصمیم گرفت تا نرخ بهره خود را ۵۰ واحد پایه (bps) افزایش داده و پس از نشست سیاستی دسامبر به محدوده‌ی ۴.۲۵ الی ۴.۵٪ برساند. خلاصه‌ی پیش‌بینی‌ها (SEP) نشان داد که پیش‌بینی نرخ پایانی متوسط از ۴.۶ درصد به ۵.۱ درصد در سپتامبر افزایش یافته است. علاوه بر این، پیش‌بینی تورم اصلی هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) برای پایان سال ۲۰۲۳ از ۳.۱ درصد به ۳.۵ درصد افزایش یافت، در حالی که پیش‌بینی رشد سال ۲۰۲۳ از ۱.۲ درصد به ۰.۵ درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده به ۳.۶ درصد بهبود یافت و باعث شد طلا (XAU/USD) در جهت نزولی حرکت کند.

با این حال، در طول کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رئیس FOMC، دلار آمریکا برای حفظ قدرت خود تلاش کرد و به قیمت طلا اجازه داد تا بخش بزرگی از زیان روزانه‌ی خود را که بالای ۱۸۰۰ دلار بسته شده بود، پاک کند.
تغییرجهت منفی که در احساسات ریسک مشاهده شد، دلار آمریکا را در روز پنج‌شنبه تقویت کرد. به علاوه، داده‌های ناامیدکننده خرده‌فروشی و تولید صنعتی چین، همراه با چشم‌انداز جنگ‌طلبانه‌ی فدرال رزرو، نگرانی‌ها را نسبت به کندی اقتصاد جهانی زنده کرد. با افزایش شدید شاخص دلار آمریکا و پشت سر گذاشتن بیشتر افت هفتگی، طلا (XAU/USD) تحت فشار نزولی شدید قرار گرفت و نزدیک به ۲ درصد در روز از دست داد.
اما این روند کاهشی خیلی طول نکشید؛ پس از اینکه نظرسنجی‌های S&P Global PMI نشان داد که فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی در اوایل دسامبر با سرعت فزاینده‌ای کاهش یافته است، قیمت طلا در روز جمعه افزایش یافت.
برای هفته‌ی بعد منتظر چه باشیم؟
در روز پنج‌شنبه، سند اقتصادی ایالات متحده اصلاح نهایی رشد سالانه تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه سوم را ارائه خواهد کرد که بعید است واکنشی ایجاد کند؛ زیرا انتظار می‌رود با برآورد قبلی ۲.۹% مطابقت داشته باشد.
پیش‌بینی می‌شود که تورم اصلی PCE ماهانه ۰.۴ درصد افزایش یابد. در صورتی که رقم ماهانه کمتر از اتفاق‌نظر بازار باشد، قیمت طلا با توجه به بازخورد بازار نسبت به ارقام ملایم CPI می‌تواند افزایش یابد. با این حال، پیش از تعطیلات کریسمس، شرایط معاملاتی ممکن است ضعیف شود و به نوبه‌ی خود عاملی باشد که تحت تأثیر آن، وضعیت فعلی در کوتاه‌مدت باقی بماند. از سوی دیگر، تورم ماهانه Core PCE قوی‌تر از مقدار پیش‌بینی‌شده باید اثر معکوس داشته باشد و بر طلا XAU/USD تأثیر بگذارد.
فعالان بازار همچنین به روحیه‌ی ریسک توجه زیادی دارند. به دنبال عملکرد ناامیدکننده‌ی شاخص‌های اصلی وال استریت در هفته‌ی گذشته، سرمایه‌گذاران می‌توانند از قیمت‌های پایین بهره ببرند. در صورتی که شاخص‌های اصلی سهام در ایالات متحده شروع به افزایش بیشتر کنند، طلا (XAU/USD) شتاب صعودی خود را گردآوری می‌کند.
چشم‌انداز تکنیکال قیمت طلا با توجه به نمودار روزانه 

نمودار روزانه حاکی از آن است که شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه بالای ۵۰، و طلا (XAU/USD) نزدیک به اندیکاتور SMA-200 روزه باقی می‌ماند که نشان‌دهنده‌ی یک سوگیری صعودی است. علاوه بر این، پس از کاهش شدیدی که در روز پنج‌شنبه شاهد آن بودیم، SMA-20 دست‌نخورده خواهد ماند.
در صورتی که قیمت طلا بالاتر از ۱۷۹۰ دلار (SMA-200 روزه) تثبیت شود و آن سطح را به عنوان پشتیبانی تأیید کند، می‌تواند ۱۸۰۰ دلار را در کوتاه‌مدت قبل از هدف قرار دادن ۱۸۳۰ دلار (اصلاح فیبوناچی ۵۰%، اصلاح روند نزولی بلندمدت) و ۱۸۶۰ دلار (سطح استاتیک) آزمایش کند.
در جهت نزولی، منطقه ۱۷۸۰ دلار / ۱۷۷۵ دلار (اصلاح فیبوناچی ۳۸.۲%، SMA-20 روزه) به عنوان پشتیبانی اولیه قبل از ۱۷۴۰ دلار (سطح استاتیک) و ۱۷۲۰ دلار (SMA-100، SMA-50) تراز می‌شود.
نظرسنجی پیش‌بینی قیمت طلا

نظرسنجی پیش‌بینی اف‌ایکس استریت به یک سوگیری خنثی برای قیمت طلا در یک هفته و یک ماه اشاره می‌کند. چشم‌انداز فصلی، صعودی است و میانگین هدف روی ۱۸۴۰ دلار قرار دارد.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4133 بازدید ]
1 سال پيش [ 257 بازدید ]
3 ماه پيش [ 210 بازدید ]
2 ماه پيش [ 177 بازدید ]
1 ماه پيش [ 138 بازدید ]
5 ماه پيش [ 129 بازدید ]
19 روز پيش [ 128 بازدید ]
5 ماه پيش [ 122 بازدید ]
27 روز پيش [ 112 بازدید ]
1 سال پيش [ 94 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
7 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 23 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 20 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 17 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 47 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 22 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 27 روز پيش [ 30 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 27 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 روز پيش [ 17 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 26 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 9 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید