تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

چشم‌انداز اقتصاد جهانی تاریک است

در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳، بانک جهانی گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود را منتشر کرد و بیان کرد که چشم‌انداز اقتصاد جهانی و شرایط اقتصادی آینده تیره و تار است. بر اساس این گزارش، پیش‌بینی‌های رشد سال ۲۰۲۳ به طور کلی کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ به میزان ۱.۷ درصد […]

در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳، بانک جهانی گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود را منتشر کرد و بیان کرد که چشم‌انداز اقتصاد جهانی و شرایط اقتصادی آینده تیره و تار است. بر اساس این گزارش، پیش‌بینی‌های رشد سال ۲۰۲۳ به طور کلی کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ به میزان ۱.۷ درصد و در سال ۲۰۲۴ رشد ۲.۷ درصدی داشته باشد. بانک جهانی همچنین به تعدادی از تحولات نامطلوب اشاره کرد که می‌تواند اقتصاد جهان را به سمت یک رکود عمیق سوق دهد.
 
گزارش بانک جهانی خواستار اقدام در مورد تغییرات اقلیمی و افزایش سرمایه‌گذاری برای جبران شوک‌های اقتصادی نامطلوب است
بانک جهانی، سازمان مالی با ۱۷۴ کشور عضو، روز سه‌شنبه گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی (Global Economic Prospects) خود را منتشر کرد. این گزارش یک کاهش شدید و طولانی مدت برای ضربه سخت به کشورهای در حال توسعه را پیش‌بینی می‌کند. بانک جهانی به مسائل متعددی اشاره می‌کند که اقتصاد جهانی را آزار می‌دهد، از جمله همه‌گیری کووید ۱۹ و تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی، به عنوان دلایلی که باعث می‌شود اقتصاد جهان وارد رکود شود. این گزارش همچنین از افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی و تورم بالاتر از حد انتظار به عنوان عوامل مؤثر در تحولات نامطلوب یاد می‌کند.
 

گزارش بانک جهانی بیشتر توضیح داد که تورم در پایان سال ۲۰۲۲ تا حدودی کاهش یافته است. همچنین اشاره کرد که افزایش سرسام آور قیمت کالاها و انرژی در حال حاضر کاهش یافته است. با این حال، بانک جهانی هشدار می‌دهد که اقتصادهای جهانی احتمالاً همچنان شاهد تداوم تورم خواهند بود و اختلالات عرضه می‌تواند ناشی از ناملایماتی مانند همه‌گیری کووید ۱۹ و جنگ اوکراین و روسیه در اروپا باشد. در صورت تداوم تورم، بانک جهانی هشدار می‌دهد که نرخ‌های بانکی معیار ممکن است به منظور مهار فشارهای تورمی به افزایش خود ادامه دهند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید