تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

چشم‌انداز بازار کریپتو در ماه می

بازار کریپتو در ماه‌های می سال‌های گذشته عملکرد متفاوتی داشته است. چشم‌انداز بازار کریپتو در ماه می سال جاری چگونه است؟

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کریپتونیوز، بر اساس داده‌هایی که توسط وب‌سایت بیت‌کوین‌مانثلی‌ریترن ارائه شده‌اند، از سال ۲۰۱۱ تاکنون میانگین بازدهی بازار بیت کوین (BTC) در ماه می ۱۸.۳ درصد بوده است. با وجود این، بازار بیت کوین تاکنون سه ماه می بسیار بد را پشت سر گذاشته که دو مورد از آن‌ها در دو سال گذشته اتفاق افتاده است.
بیت کوین در ماه می ۲۰۲۱، حدود ۳۵.۳۸ درصد از ارزش خود را از دست داد. در ماه می ۲۰۲۲ نیز قیمت بیت کوین ۱۵.۵۶ درصد کاهش یافت. متاسفانه، امسال نیز بازار ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت کوین، ماه می را به خوبی آغاز نکرده است.

بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ، هم‌اکنون در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۹:۰۰ صبح روز چهارشنبه ۳ می / ۱۳ اردیبهشت – بیت کوین با ۲.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، با قیمت ۲۸,۵۲۰ دلار معامله می‌شود. ظرف بیست و چهار ساعت گذشته، قیمت بیت کوین در محدوده‌ی کف ۲۷,۹۲۴ دلار تا سقف ۲۸,۸۸۱ دلار در نوسان بوده است. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، بیت کوین در اول می / ۱۱ اردیبهشت یک کندل قرمز بزرگ را به ثبت رساند.

با وجود این، ارزش پادشاه ارزهای دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون حدود ۷۳ درصد رشد داشته است. ولی معامله‌گران همچنان نگران هستند که تاریخ یک بار دیگر تکرار شود و بیت کوین تا پایان ماه می امسال نیز بخش قابل توجهی از ارزش خود را از دست بدهد. به این ترتیب، چهارمین ماه می سرخ بیت کوین به طور متوالی ثبت می‌شود.
مسائل بنیادین و کلان اقتصادی همچنان به عنوان یک خطر بالقوه در کمین بیت کوین و دارایی‌های سرمایه‌گذاران بازار کریپتو هستند.
فدرال رزرو، بانک مرکزی ایالات متحده، قرار است امروز تصمیم نهایی خود را درباره‌ی میزان افزایش نرخ بهره اعلام کند. انتظار می‌رود فدرال رزرو در دهمین افزایش متوالی نرخ بهره ۲۵ واحد دیگر به آن اضافه کرده و نرخ بهره را از ۵.۰ به ۵.۲۵ درصد برساند. همچنین، به نظر می‌رسد جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در برابر انتظارات بازار همچنان مقاومت کند – فعالان بازار انتظار دارند فدرال رزرو در اواخر سال جاری نرخ بهره را کاهش دهد.
با وجود این، نرخ تورم در ایالات متحده هنوز بالا است و داده‌های شغلی نیز همچنان فدرال رزرو را به تداوم روند افزایش نرخ بهره هدایت می‌کنند.
بنابراین، اگر داده‌های مربوط به مشاغل و تورم در دوره‌ی بعدی نیز مشابه‌ی دوره‌ی کنونی باشند، این خطر وجود دارد که فدرال رزرو علی‌رغم انتظارات بازار برای کاهش نرخ بهره در اواخر سال جاری، همچنان به سیاست‌های سختگیرانه‌ی خود ادامه دهد. این مسئله قطعا بر بازار کریپتو و بیت کوین ضربه خواهد زد.
همچنین، با توجه به بحران اخیر بانکی در ایالات متحده، فدرال رزرو مجبور به حمایت نقدی از بخش بانکی شده است. این مسئله به کاهش نقدینگی در ایالات متحده منجر شده و به طور بالقوه می‌تواند برای بیت کوین مشکل ایجاد کند.
همچنین در ماه مارس، نگرانی‌های مربوط به بحران بانکی باعث شده بود سرمایه‌گذاران به جستجو برای پناهگاه امن برای دارایی‌های‌شان به بیت کوین رو بیاورند. این مسئله باعث افزایش قیمت بیت کوین شده بود.
به تازگی بانک دیگری نیز قربانی بحران بانکی در آمریکا شده است. به همین خاطر، برخی از تحلیلگران افزایش قیمت بیت کوین در روز جاری را به تاثیر این مسئله و جایگاه پادشاه ارزهای دیجیتال به عنوان پناهگاه امن سرمایه‌گذاران نسبت می‌دهند.
در این شرایط، حتی اگر نهادهای دولتی آمریکا بتوانند از یک بحران بانکی تمام عیار جلوگیری کنند، آن‌گاه خطر وقوع یک رکود اقتصادی افزایش می‌یابد. علی‌رغم‌ این‌که عده‌ای از تحلیلگران معتقدند بحران بانکی و حتی رکود اقتصادی می‌تواند جایگاه بیت کوین را به عنوان یک پناه امن سرمایه‌گذاری محکم‌تر کند، این دو عامل در نهایت وضعیت کل بازار را متزلزل خواهند کرد.
این مسئله نیز می‌تواند بر چشم‌انداز قیمت بیت کوین در یک ماه پیش رو تاثیر بگذارد.
فارغ از این مسائل، بر اساس گزارشی تحت عنوان احتمال یک دورخیز، و سپس جهش بیت‌کوین، یکی از تحلیلگران برجسته‌ی بازار کریپتو به نام مایکل ون دی پوپ، معتقد است قیمت بیت کوین به احتمال زیاد در چند روز آینده به سطوح زیر ۲۷,۵۰۰ دلار سقوط خواهد کرد. البته، این افت قیمت می‌تواند یک حرکت صعودی مطلوب را در پی داشته باشد. طبق پیش‌بینی این تحلیلگر، فشار فروش و روند نزولی قیمت بیت کوین تا حوالی ۲۷,۵۱۴ دلار ادامه خواهد یافت؛ سپس، بیت کوین با برخورد به این سطح حمایت به سمت بالا برگشته و به سرعت از سطح ۲۹,۰۰۰ دلار نیز عبور خواهد کرد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید