تاریخ: ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

چشم‌انداز نفت در ۲۰۲۲ و روزهای آتی

نفت خام با گذراندن سالی نوسانی به دلیل رویدادهای ژئوپلیتیکی، با دومین افزایش متوالی، آخرین روز ۲۰۲۲ را طی کرد. حال باید دید ۲۰۲۳ را چگونه خواهد گذراند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از سایت «پنین‌سولا»، قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ به شدت نوسان کرد و در بحبوحه‌ی بحران در اوکراین به دلیل کاهش عرضه، افزایش یافت، سپس به دلیل تقاضای ضعیف‌تر واردکننده بزرگ چین و نگرانی از انقباض اقتصادی کاهش یافت و در نهایت، سال را در روز جمعه با دومین افزایش متوالی سالانه به پایان رساند. قیمت‌ها در ماه مارس افزایش یافت، زیرا شروع بحران روسیه و اوکراین جریان‌های جهانی نفت خام را تحت تاثیر قرار داد و شاخص بین‌المللی برنت به ۱۳۹.۱۳ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین رقم از سال ۲۰۰۸ به شمار می‌رود.
قیمت‌ها در نیمه‌ی دوم به سرعت کاهش یافت، زیرا بانک‌های مرکزی نرخ بهره را افزایش دادند و نگرانی‌ها از رکود را تشدید کردند. قیمت هر بشکه نفت برنت در روز جمعه، آخرین روز معاملاتی سال، به ۸۵ دلار و ۹۱ سنت رسید که ۲ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه افزایش یافت. WTI ایالات متحده با ۱.۸۶ دلار افزایش، با رقم ۸۰.۲۶ دلار در هر بشکه بسته شد. امسال، برنت پس از جهش ۵۰ درصدی در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۰ درصد افزایش یافت.
نفت خام آمریکا در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۷ درصد افزایش یافت که در پی افزایش ۵۵ درصدی سال گذشته صورت گرفت. هر دو معیار در سال ۲۰۲۰ به شدت سقوط کردند؛ چرا که تقاضای سوخت تحت تأثیر کووید ۱۹ کاهش یافت.
انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۲۳ رویکرد محتاطانه‌ی خود را حفظ کنند و نسبت به افزایش نرخ بهره و رکودهای احتمالی محتاط باشند. کاهش قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، در بحبوحه‌ی افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم، دلار آمریکا را تقویت، و کالاهای دلاری مانند نفت خام را برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر کرد.
قیمت گاز طبیعی (LNG) در آسیا برای دومین هفته‌ی متوالی کاهش یافت که به دلیل سطح موجودی سالم در آسیا و اروپا در زمستان نسبتاً معتدل پایین آمد و در عین حال کاهش سالانه را نیز به ثبت رساند. منابع صنعتی تخمین زدند که میانگین قیمت LNG برای تحویل فوریه به شمال شرق آسیا در پایان سال با ۲۸ دلار در هر میلی‌متر بی‌تی‌یو به پایان رسید که ۳ دلار یا ۹.۷ درصد کمتر از هفته‌ی قبل است.
به طور سالانه، قیمت LNG آسیا پس از دو سال افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی، ۱۷ درصد کاهش یافت و نوسان یک‌ساله‌ پس از شروع بحران روسیه و اوکراین و اقدام این کشور برای کاهش عرضه‌ی گاز به اروپا را محدود کرد. علاوه بر آن، قیمت‌های جهانی گاز به سطوح بی‌سابقه‌ای افزایش یافته بود، زیرا اروپا محموله‌های بی‌سابقه LNG را وارد کرد تا کاهش عرضه‌ی خط لوله را جبران کند.
قیمت LNG آسیایی، قبل از اینکه تا پایان سال ۲۰۲۲ در ذخایر فراوان اروپا و بازارهای کلیدی آسیای شمالی کاهش یابد در اواخر ماه اوت و پیش از یک قطعی مهم خط لوله، به بالاترین حد تاریخی ۷۰.۵۰ دلار رسید. بر اساس داده‌های زیرساخت گاز اروپا، سایت‌های ذخیره‌سازی گاز اروپا به طور کلی ۸۳.۲ درصد پر بودند و آلمان، بزرگترین مصرف‌کننده‌ی منطقه، سطح ۸۸.۲ درصدی را برای پرشدن به ثبت رساند. در ایالات متحده، معاملات آتی گاز طبیعی در روز جمعه به دلیل پیش‌بینی هوای گرم‌تر به پایین‌ترین حد در ۱۰ ماه گذشته رسید، اما این قرارداد برای سومین سال متوالی افزایش یافت.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید