تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴

چه روندی برای طلا پیش‌بینی می‌شود؟

گرچه برخی رویدادهای اقتصادی کلیدی مانند آمار تورم در روزهای آتی منتشر می‌شوند، اما با وجود تقویمی بی‌رویداد، طلا در سطح ۱۷۷۰ دلار باقی مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مرور رویدادهای اخیر پیرامون فلزات گرانبها، اینگونه نوشت: 
قیمت طلا (XAU/USD) در حدود سطح ۱۷۷۰ دلار درجا می‌زند؛ زیرا گاوها و خرس‌ها در اوایل روز چهارشنبه در جریان یک تقویم آرام و بی‌رویداد و سرنخ‌های مختلف، سردرگم هستند.
از آنجا که واردات و صادرات چین هر دو طی ماه نوامبر کاهش یافتند، مبارزه فلز زرد برای طی طریق در مسیرهای روشن، اخیراً با کاهش مازاد تجاری چین در این ماه تشدید شد. در همین راستا، افزایش تدریجی بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده در بحبوحه‌ی ترس از کندی اقتصاد جهانی در مرکز توجه قرار دارد.

شایان ذکر است که چندین نماینده شرکت‌های درجه یک و مقامات بانک، اخیراً با هشدارهایی باعث شدت برانگیختن ترس از رکود جهانی شدند. در همین راستا، بلومبرگ اکونومیکس (Bloomberg Economics) نیز نظراتی را ارائه داد.
با تمام این‌ها، به نظر می‌رسد آمادگی چین برای اعلام سیاست‌های مالی و پولی محتاطانه و همچنین اشاره‌هایی مبنی بر حذف تدریجی سیاست سه ساله صفر کووید، پایین‌تر از قیمت طلا است.
در چشم‌انداز این سناریوها، معاملات آتی سهام ایالات متحده افزایش‌های ملایمی را نشان می‌دهند، اما سهام در منطقه‌ی تجاری آسیا-اقیانوسیه وضعیت پیچیده‌ای دارد. با این حال، انتظارات تورمی ایالات متحده در دفاع از شرط‌بندی‌های تندروانه در مورد اقدام بعدی فدرال رزرو در جریان خاموشی قبل از اجلاس FOMC ناکام مانده است.
با نگاه به آینده، پیش از اعلام اعداد و ارقام تورم روز پنج‌شنبه چین و قرائت‌های اولیه شاخص تمایل مصرف‌کننده میشیگان ایالات متحده در روز جمعه، برخی رویدادهای کلیدی همچون اعلامیه‌های احتمالی ریسک مثبت و داده‌های سطح دوم چین ممکن است معامله‌گران طلا را به خود مشغول کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا با توجه به نمودار روزانه
آنچه با توجه به نمودار روزانه مسلم است نه تنها یک چرخش واضح از ناحیه مقاومت افقی شش ماهه، در حدود ۱۸۰۵ دلار، بلکه شکست پایدار میانگین متحرک روزانه ۲۰۰ (۲۰۰-DMA)، نزدیک به سطح ۱۷۹۴ دلار نیز، فروشندگان طلا را امیدوار نگه می‌دارد. گرچه وجود سیگنال‌های ضعیف مکدی (MACD) را نمی‌توان نادیده گرفت.
به علاوه، یک خط حمایتی رو به بالا از ۸ نوامبر، نزدیک به ۱۷۶۵ دلار ، هم به عنوان یک فیلتر نزولی و هم چالشی فوری برای خرس‌های طلا XAU/USD، وجود دارد.
در شرایطی که فلز زرد از مرز ۱۷۶۵ دلار نزولی باقی می‌ماند، پایین‌ترین سطح ۱۷۴۰ دلاری هفته قبل ممکن است فروشندگان را قبل از هدایت آنها به قله‌های مشخص‌شده در سپتامبر و اکتبر، به ترتیب نزدیک به ۱۷۳۵ و ۱۷۳۰ دلار، فریب دهد و گمراه کند.
از طرف دیگر، سطح فیبوناچی اصلاحی ۶۱.۸ درصدی نزولی فلز در ژوئن-سپتامبر و میانگین متحرک روزانه ۲۰۰ (۲۰۰-DMA)، به ترتیب در حدود ۱۷۷۹ دلار و ۱۷۹۴ دلار، قبل از به تصویر کشیدن تلاش دیگری برای عبور از مانع ۱۸۰۵ دلاری، می‌توانند با خریداران طلا برخورد نزدیکی داشته باشند.
به طور کلی، قیمت طلا نزولی باقی می‌ماند، اما به نظر می‌رسد که شکست واضح و آشکار در سطح ۱۷۶۵ دلار برای فروشندگان ضروری باشد.
روند: نزولی بیشتر مورد انتظار است

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید