تاریخ: ۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۹:۵۴

کاهش قیمت کارت‌های گرافیک پس از پروژه‌ی ادغام

قیمت بسیاری از پردازنده‌های گرافیکی محبوب، مانند انویدیا RTX 3080، در برخی از نقاط جهان نزدیک به ۶۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین تلگراف، پروژه‌ی ادغام شبکه‌ی اتریوم، پس از کش و قوس‌های فراوان، سرانجام در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) انجام شد. با تکمیل این پروژه، شبکه‌ی اتریوم از سیستم اثبات کار (PoW) به سیستم اثبات سهام (PoS) منتقل شد؛ به این ترتیب، شبکه‌ی اتریوم مشکل سرعت پایین تراکنش‌های خود را برطرف کرد.اکنون این شبکه قادر است بین ۲۰,۰۰۰ تا ۱۰۰,۰۰۰ تراکنش را در ثانیه (tps) پردازش کند، در حالی که پیش از انجام پروژه‌ی ادغام، سرعت پردازش این شبکه تنها ۳۰ تراکنش در ثانیه بود. هم‌چنین، شبکه‌ی اتریوم دیگر نیازی به ماینر و در نتیجه‌، تجهیزات ماینینگ ندارد. به این ترتیب، پس از انجام پروژه‌ی ادغام، ماینرهای اتریوم فقط چند گزینه‌ی محدود پیش پای خود داشتند. آن‌ها مجبور بودند تجهیزات خود را به دیگران بفروشند، یا از هاردفورک اثبات کار اتریوم پیروی کنند، یا این‌که در سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار به فعالیت خود ادامه دهند. 

بسیاری از ماینرها تصمیم به فروش تجهیزات خود گرفتند. ماینرها از پردازنده‌های گرافیکی یا همان کارت‌های گرافیک (GPU) برای پردازش تراکنش‌های شبکه‌های مبتنی بر اثبات کار استفاده می‌کنند. بنابراین، کارت‌های گرافیک یکی از اجزای مهم در تجهیزات ماینینگ به شمار می‌رود. 

در دوره‌ی همه‌گیری کرونا، بسیاری از تولیدکنندگان کارت‌های گرافیک با کمبود تراشه مواجه شده بودند؛ به این ترتیب، میزان عرضه‌ی کارت‌های گرافیک در بازار کاهش یافت. با رونق گرفتن بازار ارزهای دیجیتال در آن زمان، به خصوص افزایش شدید قیمت بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) – که هر دو در آن زمان از سیستم اثبات کار استفاده می‌کردند – تقاضا برای خرید تجهیزات ماینینگ، از جمله کارت‌های گرافیک، به شدت افزایش یافت. این دو مسئله باعث افزایش شدید قیمت کارت‌های گرافیک شدند. 

ولی اکنون، شرایط کاملا تغییر کرده است. با فروکش کردن موج همه‌گیری کرونا، میزان عرضه‌ی کارت‌های گرافیک بهبود یافته است. از طرفی، با انتقال اتریوم به اثبات سهام، نه تنها میزان تقاضا برای خرید کارت گرافیک کم‌تر شده، بلکه بسیاری از ماینرها نیز اقدام به فروش تجهیزات خود کرده‌اند. 

به این ترتیب، قیمت بسیاری از کارت‌های گرافیک محبوب در بازار به شدت کاهش یافته است. به عنوان مثال، گزارش‌ها نشان می‌دهند ارزش RTX 3080، یکی از محصولات بسیار محبوب انویدیا، (در طول سه ماه گذشته) از ۱,۱۱۸ دلار به حدود ۷۰۰ دلار کاهش یافته است. به طور مشابه، قیمت پردازنده‌های گرافیکی تولید‌شده توسط شرکت‌هایی مانند MSI از اواخر ماه جولای سال جاری حدود ۲۸۰ دلار کاهش یافته است.

در جدول زیر، تغییرات قیمت برخی از کارت‌های گرافیک محبوب بازار را طی سه ماه گذشته مشاهده می‌کنید. 

کاهش قیمت کارت‌های گرافیک پس از پروژه‌ی ادغام

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید