تاریخ: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵

کاهش چک های برگشتی در نیمه پاییز ۱۴۰۱

در دومین ماه پاییزی امسال، روند چک های مبادله ای صعودی بوده و نسبت به مهر ماه رشدی ۱۵ درصدی داشته است. در کنار این افزایش، وضعیت چک های وصول شده نیز افزایشی بوده و اما در مقابل مبلغ برگشتی ها ۲.۸ درصد نسبت به ابتدای پاییز کمتر شده است.

به گزارش اکو ایران، مقدار کل چک های مبادله ای در کشور در نیمه پاییز ۱۴۰۱ از سوی بانک مرکزی منتشر شد. در این آمارها بانک مرکزی هر ماه سطح کل چک های مبادله شده در کشور را بررسی کرده و در ادامه نشان می دهد چه میزان از این مبلغ برگشت خورده و چه سطحی از آن وصول شده است. بررسی ها از آمار  ابان ماه سه اتفاق مهم را نشان می دهد. 

روند صعودی چک های مبادله شده در کشور

در نیمه پاییز ۶ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۷۰۰ فقره چک صادر شده که ارزش کل آن برابر با ۳۶۷ هزار و ۸۵۱ میلیارد تومان بوده است. بررسی این آمار با ماه قبل نشان می دهد در دومین ماه امسال، افزایشی ۹.۲۴ درصدی در تعداد چک ها ثبت شده و این رشد از حیث مبلغ برابر با ۱۵.۵ درصد بوده است. به عبارت دیگر رشد مبلغ چک ها تقریبا ۶.۳ واحد درصد بالاتر از تعداد آن ها بوده است. این مسیر صعودی در سمت چک های وصول شده بیشتر بوده است.

رشد ۱۷.۸ درصدی مبلغ چک های وصول شده

در بررسی وضعیت چک های مبادله ای در کشور بانک مرکزی دو دسته وصول شده و برگشت خورده را نیز رصد می کند. در همین رابطه داده های بانک مرکزی در خصوص آبان ماه نشان می دهد در این مقطع ۳۳۳ هزار میلیارد تومان و ۵۲۸ میلیارد تومان از چک های مبادله ای وصول شده که تقریبا ۹۰.۷ درصد کل چک ها بوده است. در هادامه تعداد چک های وصول شده برابر با ۶ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۹۰۰ فقره بوده که تقریبا ۹۲.۹ درصد کل تعداد چک ها در این ماه بوده است. بررسی ها نشان می دهد رشد مبلغ چک های وصول شده در این ماه بیشتر از ابتدای پاییز بوده و برابر با ۱۷.۸ درصد به ثبت رسیده است. این در حالی است که  این رقم در برگشتی ها پایین آمده است.

روند نزولی چک های برگشتی در آبان ماه

در دومین ماه پاییز امسال، کل تعداد برگشتی ها برابر با ۴۹۵ هزار و ۸۰۰ فقره بوده که ارزشی معادل با ۳۴ هزار و ۳۲۳ میلیارد تومان داشته است.

بررسی این شاخص ها با مهرماه ۱۴۰۱، نشاندهنده آن بوده که وضعیت چک های برگشتی از حیث مقداری کاهشی بوده و در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ درصد کمتر شده است.

به عبارت دیگر در ماه جاری مسیر چک های مبادله ای به همراه وصول شده ها صعودی بوده و درمقابل چک های برگشتی روندی نزولی داشته اند.

  

 

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید