شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ /
17921
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۴۰
14 بازدید
۰

کسب درآمد با اسکناس های ارور

این روزها اگر در شبکه‌های اجتماعی یا مراکز خرید و فروش کالاهای نو دست دوم فضای مجازی…این روزها اگر در شبکه‌های اجتماعی یا مراکز خرید و فروش کالاهای نو دست دوم فضای مجازی گشت و گذار کرده باشید بعید نیست که توجه‌تان به یکسری از آگهی‌ها یا محتواهای تولیدی با عنوان «اسکناس ارور» مواجه شده باشید. اما اسکناس ارور چیست؟ و چرا مهم است؟

ایسنا نوشت: : ارور (ERROR) در زبان انگلیسی به معنای ایراد و اشکال است و  در تعریف، به هر خطا و اشتباه در هنگام چاپ یا برش اسکناس که باعث تخریب یا منحصر بفرد شدن آن اسکناس نسبت به سایر موارد چاپ شده، شود ارور می‌گویند و از آنجایی که تعداد این اشتباهات چاپی نادر است، موارد ارور از ارزش بالایی برخوردار هستند.

برای پیدا کردن جواب چند سوال درباره این نوع اسکناس‌ها به چهارراه استانبول تهران- تقاطع خیابان‌های جمهوری و فردوسی-رفتم؛ جایی که پاتوق بسیاری از اسکناس فروش‌های تهران است.

از مرتضی که ۲۰ سال است در خرید و فروش اسکناس سابقه کار دارد درباره انواع ارورها پرسیدم؛ مرتضی با تاکید بر اینکه «صد مدل ارور وجود دارد»، اسکناسی را نشان داد که روی ۲ شماره سریال درج شده بر آن، تفاوت‌هایی در ارقام وجود داشت؛ مرتضی که با اشتیاق درباره این نوع اسکناس‌ها حرف می‌زد، توضیحات خود را اینطور ادامه داد که «هرچه ارور قشنگ‌تر و بیشتر باشد، ارزش بیشتر و مشتری بهتری دارد».

از مرتضی درباره نوع مشتری‌های این نوع اسکناس‌ها هم پرسیدم که گفت: «ارزش این اسکناس‌ها کلسیونی است؛ این نوع اسکناس‌ها همه نوع مشتری دارند اما عمده آنها را کلسیونرها شامل می‌شوند و افرادی که این اسکناس‌ها را خریداری می‌کنند، عمدتاً آنها را در آلبوم های شخصی خود نگهداری می‌کنند».

این فروشنده اسکناس همچنین درباره روش تشخیص جعلی بودن ارورهای یک اسکناس تاکید کرد که «تشخیص اسکناس‌هایی که به‌صورت دستی دچار ایراد شده‌اند و به نوعی تقلبی هستند، برای اهل فن کاری ساده است اما بسیاری از افراد عادی در تشخیص این نوع اسکناس‌ها دچار اشتباه می‌شوند و فریب می‌خورند؛ به همین خاطر است که مشتری این نوع اسکناس‌ها محدود هستند و به قول معروف دست توی این بازار زیاد نیست».

 

قیمت اسکناس‌های ارور سلیقه‌ای است

سوال دیگری که از این اسکناس فروش پرسیدم درباره تعداد قیمت خرید و فروش اسکناس‌های ارور بود؛ که او با خنده گفت که «خرید و فروش این نوع اسکناس‌ها قیمت مصوب ندارد و سلیقه‌ای است»؛ البته مرتضی بعد از شوخی خود در بیان وضعیت قیمت اسکناس‌های ارور گفت که «۱۰ سال پیش یک بسته‌- هر بسته اسکناس شامل ۱۰۰ عدد اسکناس است- هزار تومانی داشتم که یکی از اسکناس‌های آن ارور داشت؛

این اسکناس کاغذ اضافی داشت به این صورت که در اتفاقی که بسیار نادر، نصف این اسکناس چاپ شده بود و نصف دیگر آن روی کاغذی به اندازه نصف اسکناس چاپ شده بود؛ آن زمان این بسته هزار تومانی را یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به یک کلکسیونر فروختم همانطور که گفتم قیمت این اسکناس‌ها سلیقه‌ای است و متناسب با نوع ارور اسکناس قیمت‌ها متفاوت است».

 

طی سال‌های گذشته اسکناس ارور کاهش محسوسی داشته است

از مرتضی نظرش را درباره تعداد اسکناس‌های ارور موجود در بازار پرسیدم که گفت: «به عنوان کسی که حدود ۲۰ سال است که در این کار هستم، معتقدم که اسکناس ارور قبلاً خیلی زیاد بود؛ مثلاً تا حدود ۵ یا ۶ سال پیش، هفته‌ای یک اسکناس ارور به دستم می‌رسید اما طی سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد که این اسکناس‌ها کاهش محسوسی داشته است. البته اخیراً چندتا اسکناس ارور به دستم رسیده که مربوط به اسکناس‌های چاپ جدید است»؛

او سپس دو بسته اسکناس هزار و ۲ هزار تومانی چاپ جدید را نشان داد و گفت که «چند روز قبل که این دو بسته را بررسی می‌کردم، در یکی از این بسته‌ها یکی از اسکناس‌ها ارور شماره سریال و یکی از اسکناس‌های بسته دیگر، کاغذ اضافی به همراه داشت».

 

همه جای دنیا اسکناس‌های ارور وجود دارد

مرتضی همچنین درباره وجود اسکناس‌های ارور در کشورهای دیگر گفت که «همه جای دنیا این اسکناس‌ها وجود دارد؛ اما از آنجایی که انتشار این اسکناس‌ها برای سیستم نشر اسکناس یک سرشکستگی است، در برخی کشورها دولت‌ها این اسکناس‌ها را خریداری می‌کنند تا جلوی توزیع آن‌ها را بگیرند؛

با این حال تا به حال اسکناس‌های خارجی اروردار  بسیاری دیده‌ام؛ مثلاً چند وقت پیش چند اسکناس دلار دیدم که ارور برش داشت  به این صورت که۱۰ تا یک دلاری به هم چسبیده بود. در کشورهای دیگر نیز بازارهایی برای این اسکناس‌ها وجود دارد و اگر در اینترنت چرخی بزنید، در فروشگاه‌های خارجی هم آگهی‌های خرید و فروش اسکناس را مشاهده خواهید کرد».

این اسکناس فروش معتقد است که علت افزایش آگهی‌های اینترنتی اسکناس ارور «رویای یک شبه پولدر شدن» است؛ او می‌گوید که «اسکناس ارور مانند زیر خاکی است و بسیاری از افرادی که با نیت یک شبه پولدار شدن وارد این بازار می‌شوند و مانند فردی هستند که روزی یک قاشق چایخوری عتیقه پیدا کرده و از محل فروخته آن سودی عایدش شده یا حتی نشده، اما تا آخر عمرش در فکر پیدا کردن کوزه‌ای عتیقه و پولدار شدن یک شبه است». 

توصیه مرتضی در پایان این مصاحبه این است که «برای ارور خریدن باید حرفه‌ای باشی! تو این کار فقط اسکناس بازها می‌تونن به سود برسن و بقیه احتمال ضررشون خیلی بیشتر از سودشونه».

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3095 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 47 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
11 ماه پيش [ 30 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 13 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 22 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 12 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 27 روز پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 روز پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 روز پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 19 بازدید ]
اقتصاد نیوز 12 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 2 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید