تاریخ: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

کششی برای جفت دلار/ین

در حالی که شاخص دلار آمریکا به نزدیکی کف قیمت ماهانه‌ی خود رسید، جفت ارز دلار/ین امروز حرکت صعودی روز جمعه را ادامه داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» جفت دلار/ین (USD/JPY) بر اساس حرکت مثبت روز جمعه تقویت می‌شود و در اولین روز هفته‌ی جدید، مقداری کشش دنباله‌دار را به دست می‌آورد. البته این مسیر تداوم ندارد و پس از آن، خرید دنباله‌داری وجود نخواهد داشت.
قیمت‌های نقطه‌ای این جفت‌ارز، چند پیپ از بالاترین سطح سه روزه عقب‌نشینی می‌کنند و در اوایل جلسه‌ی اروپا در حدود ۱۳۵.۰۰ معامله می‌شوند.
صورتجلسه‌ی آخرین جلسه‌ی سیاست بانک ژاپن (BoJ) که در تاریخ ۹ تا ۱۰ مارس برگزار شد، نشان داد که اعضا از ادامه‌ی سیاست تسهیل برای دستیابی به تورم ثابت حمایت کردند. جدای از این، لحن ریسک به طور کلی مثبت علاوه بر اینکه ین ژاپن (JPY) را تضعیف می‌کند، ایفاگر نقش یک باد موافق برای جفت دلار/ین (USD/JPY) خواهد بود. در این میان، برخی از سیاستگذاران بانک مرکزی نیز با مشاهده‌ی نشانه‌های مثبت برای دستیابی به هدف قیمتی، اعلام کردند که بانک مرکزی باید مراقب خطر افزایش نرخ تورم بیش از حد انتظار باشد. این موضوع در کنار ضعف دلار آمریکا (USD)، حداقل در حال حاضر، هر گونه صعود معنی‌دار را برای دارایی‌های کلان حفظ می‌کند.
در واقع، شاخص دلار آمریکا USD (DXY)، که ارز ایالات متحده را در برابر سبدی از ارزها ارزیابی می‌کند، در بحبوحه‌ی پذیرش احتمال فزاینده مبنی بر اینکه فدرال رزرو به پایان چرخه‌های افزایش نرخ خود نزدیک می‌شود، تا حوالی کف ماهانه‌ی خود سقوط می‌کند.

علاوه بر این، بازارها در بحبوحه‌ی نشانه‌هایی از کند‌شدن اقتصاد، احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نیمه‌ی دوم سال جاری را در نظر دارند. این موضوع، همراه با نگرانی‌ها در مورد بخش بانکی ایالات متحده و سقف بدهی، بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا را پایین‌تر می‌آورد و بر ارزش دلار نیز تأثیر می‌گذارد که به نوبه‌ی خود به عنوان یک باد مخالف برای جفت دلار/ین (USD/JPY) عمل کرده و همچنین ضامن احتیاط برای گاوها نیز هست.
اما در چشم‌انداز گزارش‌های کلیدی، در روز دوشنبه هیچ داده‌ی اقتصادی از ایالات متحده که بازار را به تحرک وا دارد، موجود نیست و از این رو، دلار تحت‌الشعاع بازده اوراق قرضه‌ی ایالات متحده قرار می‌گیرد.
جدای از این، احساسات ریسک گسترده‌تر می‌تواند مسیر استفاده از فرصت‌های کوتاه‌مدت پیرامون جفت دلار/ین (USD/JPY) را برای معامله‌گران هموار کند. با این حال، تمرکز بر آخرین ارقام تورم مصرف‌کننده‌ی ایالات متحده که در روز چهارشنبه منتشر می‌شود، همچنان در کانون توجه باقی خواهد ماند.
گزارش مهم CPI ایالات متحده نیز نقشی کلیدی در تأثیرگذاری بر تصمیمات نرخ بهره‌ی آتی فدرال رزرو خواهد داشت؛ چرا که به افزایش تقاضای دلار در کوتاه‌مدت کمک کند و در تعیین حرکت جهت‌دار بعدی برای سرمایه‌گذاران نیز مؤثر خواهد بود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید