تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

کف درآمد دولت از مسیر اوراق در آذر ۱۴۰۱

در بررسی ماهانه تامین کسری بودجه دولت از مسیر اوراق بدهی دولتی مشاهده می شود کمترین سطح درامد زایی دولت از مسیر دارایی های مالی، در آذر ماه به ثبت رسیده است. در همین رابطه دو ماه است بورسی ها هیچ اوراقی از دولت خریداری نکرده و سطح مشارکتشان در تامین کسری بودجه صفر بوده است.

به گزارش اکوایران، روند معاملات اوراق بدهی دولتی در ماه های اخیر نشان می دهد در دو ماه گذشته حجم مداخله بورسی ها در تامین کسری بودجه دولت صفر بوده است.

در سال جاری تاکنون سی و چهار مرحله از حراج اوراق بدهی سپری شده که طی آن دولت به فروش اوراق به مشتریان سعی می کند تا کسری بودجه را برطرف کند. مهم ترین مشتریان در این بازار، بانک ها و بورسی ها هستند. بررسی ماهانه اوراق بدهی فروخته شده نشان می دهد در ماه‌های اخیر این بازار مسیری رکودی به خود گرفته است.

رکود در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی

در حراج اوراق بدهی دولتی در سال جاری تاکنون، ۶۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اوراق نقدی فروخته شده است. از این میزان، سهم بانک ها تقریبا ۳۴ درصد تاکنون بوده و سهم نهادهای تامین سرمیایه چیزی در حدود ۶۶ درصد به ثبت رسیده است.

بررسی ماهانه خرید اوراق بدهی دولتی در این بازار نشان می دهد کمترین حجم خرید اوراق در آذر ماه رخ داده که البته در ماه بعد آن یعنی دی ماه تاکنون جهش قابل توجهی را ثبت کرده است.

کف خرید اوراق بدهی دولتی در آذر ماه ۱۴۰۱

در آخرین ماه پاییزی کشور در سال جاری، حدودا ۵۵۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه خریداری شده است.

در ماه بعد، خرید ۴ هزار میلیاردی اوراق بدهی این رقم را تقریبا بیش از ۷ برابر کرد.

بررسی‌ها نشان می دهد بیشترین سطح خرید اوراق بدهی دولتی در شهریور ماه رقم خورده که تقریبا برابر با ۲۰ همت بوده است.

آن چه که به تفکیک در خصوص ریزش خرید اوراق بدهی دولتی در این هفته ها مشاهده می شود عقب نشینی بورسی ها در سال جاری در مشارکت در خرید اوراق بدهی دولتی بوده است.

عقب نشینی ۲ ماهه بورس از تامین کسری

پس از آن که بازار سرمایه مشتری ۸ هزار میلیاردی اوراق بدهی در آبان ماه بود دیگر در خرید از دولت مشارکتی نداشته و دو ماه هیچ معامله ای را در بازار اولیه ثبت نکرد. در این هفته ها و در دوماه اخیر غالبا بانکی ها خریدار اوراق بدهی دولتی در ابازر اولیه بوده اند.

در همین رابطه در دی ماه تاکنون بانکی ها، حدودا ۴ هزار و ۲۳۴ میلیارد تومان اوراق بدهی از دولت خریداری کرده اند که رکورد چهار ماه اخیر بوده است.

 

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید