دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ /
14874
۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
3 بازدید
۰

گاز، نفت و طلا در یک قاب

در حالی که قیمت نفت خام و وست تگزاس اینترمیدیت با افزایش مواجه شد، معاملات آتی گاز طبیعی، افت و کاهش را نشان داد. اما طلا بالاترین حد ۹ ماهه را تجربه کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، معاملات آتی گاز طبیعی به طور ناگهانی در ماه گذشته سقوط کرد؛ این افت قیمت پس از حرکت قیمت افزایشی انفجاری در بیشتر سال ۲۰۲۲ ناشی از شرایط جوی، و کاهش عرضه به دلیل اختلالات سیاسی و سایر اختلالات در تولید گاز روسیه روی داد. تغییرات در درجه‌ی اول به دمای زمستانی گرم غیرفصلی نسبت داده شده است که باعث شده بازار گرمایش ایالات متحده و اروپا به اندازه کافی تأمین شود.
افزایش ذخایر گاز که در جریان گرم‌ترین شروع زمستانی در ۲۰ سال اخیر اتفاق افتاد، در بالاترین حد پیش‌بینی‌های برخی از تحلیلگران صنعت بود که انتظار داشتند در هفته‌ی گذشته تولید زیر ۱۰ میلیارد مکعب فوت باشد. در عین حال، حدود ۱۴ تحلیلگر شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز، کاهش ۱۵ میلیارد فوت مکعبی را در هفته‌ی گذشته پیش‌بینی کرده بودند.
گلبر و شرکاء(Gelber & Associates) مشاور تجارت انرژی مستقر در هیوستون در یادداشتی در روز جمعه خطاب به مشتریان خود در ماه فوریه قید کرد: «تا زمانی که توافقات بهتری بین همه‌ی مدل‌های مهم پیش‌بینی آب‌وهوا در چشم‌انداز فوریه صورت نگیرد، بازار گاز طبیعی احتمالاً هر گونه شیوع زمستانی را با شک و تردید مشاهده خواهد کرد».
از سوی دیگر، برخی معتقدند که سقوط قیمت بنزین و گاز هیچ ربطی به عوامل بنیادی ندارد، بلکه بیشتر یک «تبانی یا تثبیت قیمت» توسط مدیران صندوق‌های تأمینی بزرگ است.

اگر در واقع، «تبانی یا تثبیت قیمت» سطح بازار را پایین آورده بود، پس طبعأ قیمت‌های بالاتر و بالاتر که منجر به اوج ۱۰ دلاری در ماه اوت می‌شد، تأثیر چندانی روی عوامل بنیادی نداشته است.
چشم‌انداز نفت و فعالیت آن در بازار
بازی تعدیل تورم در ایالات متحده به گاوهای نفتی کمک می‌کند، اگرچه افزایش قیمت نفت خام به خودی خود ممکن است در نهایت منجر به تورم بالاتر شود.
نفت خام WTI یا وست تگزاس اینترمدیت که در نیویورک معامله می‌شود، پیرو یک سقف قیمت ۷۹.۸۵ دلاری، پس از پایان جلسه رسمی با ۱.۴۷ دلار یا ۱.۹ درصد افزایش و رسیدن به ۷۹.۸۶ دلار در هر بشکه، در روز جمعه به ۸۰.۰۷ دلار رسید. شاخص نفت خام آمریکا در هفته ۸.۴ درصد افزایش یافت و به طور کامل زیان یک هفته‌ی قبل را خنثی کرد.
نفت برنت لندن برای تحویل در ماه مارس پس از پایان معاملات روز جمعه به ۸۵.۲۸ دلار رسید که ۱.۲۵ دلار یا ۱.۵ درصد افزایش داشت. اوج قیمت نفت برنت ۸۵.۳۴ دلار بود. این هفته، معیار جهانی نفت خام ۸.۵ درصد افزایش یافت و مانند WTI، تمام افت هفته‌ی قبل را جبران کرد.
وزارت کار روز پنج‌شنبه اعلام کرد تورم، همانطور که شاخص قیمت مصرف‌کننده یا CPI نشان می‌دهد، در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر ۶.۵ درصد افزایش یافته است. این کندترین پیشرفت سالانه CPI از اکتبر ۲۰۲۱ بوده و افزایش کمتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو را نشان می‌دهد؛ چرا که سال گذشته نرخ‌ها را به شدت افزایش داد تا فشار قیمت‌ها را مهار کند.

علاوه بر آن، براساس داده‌های وزارت کار، نظرسنجی دقیق دانشگاه میشیگان از مصرف‌کنندگان در روز جمعه حاکی از آن بود که انتظارات تورمی سالانه در میان آمریکایی‌ها برای چهارمین ماه متوالی در ژانویه کاهش یافته است و از ۴.۴ درصد در دسامبر، به ۴.۰ درصد کاهش یافته است. طبق این نظرسنجی، این پایین‌ترین میزان فشار قیمت‌ها از آوریل ۲۰۲۱ بوده است.
بدیهی است که کاهش نرخ تورم، انتظارات را مبنی بر اینکه فدرال رزرو در سال جاری با سرعت کمتری به افزایش نرخ‌ها ادامه خواهد داد، تقویت می‌کند؛ گفتنی است که این امر، پس از افزایش شدید سال گذشته که باعث لرزش در سراسر بازارها شد، به شدت به کسب و کارها در این کشور کمک خواهد کرد. به علاوه، این انتظارات اشتهای ریسک را در اکثر موضوهات هفتگی، از جمله در نفت، تقویت کرده است.
چشم‌انداز و فعالیت طلا
طلا روز جمعه به بالاترین حد ۹ ماهه‌ی خود نزدیک شد و به مقاومت کلیدی ۱۹۵۰ دلار در هر اونس رسید، زیرا کاهش نرخ تورم و انتظارات افزایش نرخ بهره آمریکا باعث تقویت معاملات امن طلا با روند معکوس شد.
طلا برای تحویل فوریه در کامکس نیویورک پس از اینکه به طور رسمی در این جلسه به قیمت ۱۹۲۱ دلار و ۷۰ سنت رسید – ۲۲ دلار و ۹۰ سنت یا ۱.۲ درصد در روز افزایش یافت، و بدین ترتیب به قیمت ۱۹۲۳.۳۵ دلار در هر اونس معامله شد. 
قراردادهای آتی طلای ایالات متحده از آغاز سال ۲۰۲۳ تاکنون ۵ درصد افزایش یافته است و بدین ترتیب، افزایش نزدیک به ۴ درصدی از دسامبر و ۷ درصدی از نوامبر را نیز تقویت کرده است.
قیمت نقدی طلا که برخی معامله‌گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می‌کنند، به ۱۹۲۰.۱۳ دلار رسید که بیانگر ۲۳.۲۲ دلار یا ۱.۲ درصد افزایش در روز است. اوج روزانه‌ی طلای نقطه‌ای ۱۹۲۱.۹۷ دلار بود که بالاترین رقم از ۲۵ آوریل تاکنون است.

طلا در سه ماه گذشته افزایش یافته است؛ زیرا کاهش تورم باعث کاهش بازده اوراق قرضه و کاهش ارزش دلار شده است. انتظار می‌رود که فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره در سال جاری نسبت به سال ۲۰۲۲، کمتر تهاجمی عمل کند و حتی ممکن است انقباض پولی خود را قبل از پایان سال ۲۰۲۳ به پایان برساند. 
اد مویا، تحلیلگر پلتفرم معاملات آنلاین OANDA، اظهار داشت: «قیمت طلا در حال افزایش است؛ چرا که وال استریت مطمئن است که کار فدرال رزرو با افزایش نرخ‌ها تقریبا تمام شده است. از طرفی، طلای بدون بهره باعث کاهش بازدهی اوراق قرضه شده است و این امر می‌تواند با پایین‌آمدن سود کمتر از حد انتظار تداوم یابد.»
بازدهی اوراق بهادار ۱۰ ساله‌ی خزانه‌داری ایالات متحده در روز جمعه ۳.۴۹ درصد بود، در حالی که اوج اکتبر ۴.۳۴ درصد بود. شاخص دلار، که دلار را در برابر شش ارز اصلی رقیب شامل یورو و ین قرار می‌دهد، پس از سقوط از بالاترین رقم سپتامبر که بالای ۱۰۷ بود، در بالای سطح ۱۰۲ ثابت ماند.

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3248 بازدید ]
8 روز پيش [ 189 بازدید ]
2 ماه پيش [ 119 بازدید ]
2 ماه پيش [ 54 بازدید ]
11 ماه پيش [ 35 بازدید ]
2 ماه پيش [ 35 بازدید ]
1 ماه پيش [ 34 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 33 بازدید ]
9 ماه پيش [ 32 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 20 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
2 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 روز پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 5 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید