تاریخ: ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

گاز طبیعی در چشم‌انداز عرضه و تقاضا

با گرم‌شدن هوا در سراسر و اروپا و ایجاد فرصتی برای پرکردن ذخایر، قیمت گاز طبیعی کاهش اخیر خود را در روز جمعه ادامه داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت گاز طبیعی اروپا افت اخیر خود را در روز جمعه تمدید کرد و قیمت‌های معاملات آتی ماه اول در پاسخ به گرم‌تر‌شدن هوا در سراسر اروپا، به پایین‌ترین سطح از ژوئن رسید؛ البته گرم‌شدن هوا فرصت نادری را به کشورها برای تکمیل ذخایر ارائه می‌دهد.
تا ساعت ۰۷:۳۰ به وقت شرقی (۱۲:۳۰ GMT)، قرارداد ژانویه TTF در هلند، که به عنوان معیاری برای شمال غربی اروپا عمل می‌کند و قبلا به ۸۲.۸۶ یورو در مگاوات ساعت کاهش یافته بود، روند کاهشی ۷.۴ درصدی را طی کرد و به ۸۵.۱۰ یورو در مگاوات ساعت رسید. 
این آخرین مورد از سقوط‌های چشمگیر در دو هفته‌ی گذشته است، زیرا فعالان بازار به طور قابل توجهی نسبت به چشم‌انداز عرضه/تقاضا در بقیه‌ی زمستان آرام‌تر شده‌اند. قرارداد ژانویه در مدت کمی بیش از دو هفته، بیش از ۴۰ درصد از ۱۵۰ یورو در مگاوات ساعت کاهش یافته است.
بزرگترین عنصر در این نوسان آب و هوا بوده است: یک سرمای ناگهانی در آغاز ماه دسامبر این نگرانی را ایجاد کرده بود که قاره ذخایر خود را بسیار سریع‌تر کاهش دهد و تا پایان زمستان به طور خطرناکی کمبود گاز را به همراه داشته باشد. با این حال، دمای گرم و ملایم در این هفته بازگشته است و قرار است تا پایان سال در بیشتر قاره باقی بماند.
این امر به آلمان، بزرگترین مصرف‌کننده قاره، امکان داد که در روز چهارشنبه بیشتر از آنچه که خارج کرده بود، گاز به انبار تزریق کند. بر اساس گزارش‌ها، تاسیسات ذخیره‌سازی کشور در روز چهارشنبه ۸۷.۳ درصد پر بود که بسیار بالاتر از سطح ۷۵.۴ درصدی است که در این مرحله از زمستان، نگران‌کننده در نظر گرفته می‌شود.
با این حال، داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که تنها آب و هوا و نه مصرف منظم‌تر است که این وضعیت را ممکن و محتمل می‌کند. داده‌های BNA نشان می‌دهد که مصرف گاز اکنون در سطوح ناپایدار تنظیم‌شده برای دما در حال اجرا است، که پس از تصویب بسته یارانه‌ای عظیم توسط دولت در ماه گذشته که قیمت‌ها را برای اکثر نیازهای خانوارها و صنعت محدود کرد، به شدت افزایش یافته است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید