تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۴

ین ژاپن، امیدوار به مداخله‌ی ارزی

با بروز معاملات سفته‌بازانه و به تبع آن حرکات ارزی، مقامات ژاپنی ناچار به مداخله‌ی ارزی شدند؛ پیشتر نیز این مداخله در ۲۱ اکتبر صورت گرفته بود.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، داده‌های وزارت دارایی نشان می‌دهد که ژاپن روز سه‌شنبه تأیید کرد که مداخله‌های بی‌سابقه‌ای در بازار ارز در ماه اکتبر انجام داده و به منظور حمایت از ین، اقدام به فروش دلار به ارزش ۶.۳۵ تریلیون ین (۴۸ میلیارد دلار) کرده است.
براساس داده‌های سه ماهه، کاهش شدید ین به کمترین میزان در ۳۲ سال گذشته یعنی ۱۵۱.۹۴ در برابر دلار در ۲۱ اکتبر، باعث مداخله در آن تاریخ شد و پس از آن در ۲۴ اکتبر مداخله‌ی دیگری صورت گرفت.
شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی به خبرنگاران گفت: «مداخله‌ها با هدف مقابله با حرکات ارزی بیش از حد ناشی از معاملات سفته‌بازانه انجام شد و تأثیرات ویژه‌ای داشت. ما قطعأ به نظارت دقیق بر حرکات بازار ادامه خواهیم داد.»
به بیان سوزوکی، حائز اهمیت است که ارزها به‌طور باثباتی درحال انعکاس مبانی اقتصادی حرکت کنند و البته موضوع مداخلات آتی به طور کامل و قطعی، منتفی نخواهد شد.
مداخلات مخفیانه یا حمله به بازار بدون اعلام قبلی، پس از مداخله‌ی توکیو برای خرید ین به دلار برای اولین بار در ۲۴ سال گذشته در ۲۲ سپتامبر رخ داد.

ژاپن در ۲۱ اکتبر، رکورد ۵.۶۲ تریلیون ینی (۴۲.۵ میلیارد دلار) را برای مداخله‌ی خرید ین یک روزه و در ۲۴ اکتبر، ۷۳۰ میلیارد ین دیگر خرج کرد؛ به علاوه در ۲۲ سپتامبر ۲.۸۴ تریلیون ین هزینه کرد تا از سقوط شدید ین جلوگیری کند که البته این امر، هزینه‌های زندگی را برای کشور ژاپن که از کمبود منابع رنج می‌برد، افزایش داد.
لازم به ذکر است که دلار از آن زمان به بعد عقب‌نشینی، و در محدوده‌ی ۱۳۰ ین حرکت کرده است، در حالی که برخی نگرانی‌ها در مورد افزایش مجدد ین ایجاد شد که می‌تواند صادرات خودرو و لوازم الکترونیکی ژاپن را مختل کند.
با توجه به سابقه‌ی این کشور با ین قوی که باعث می‌شد کالاهای ژاپنی در خارج از ژاپن، رقابت کمتری داشته باشند، به ندرت پیش می‌آمد که کشور آفتاب تابان مداخلاتی برای خرید ین و فروش دلار انجام دهد.
ژاپن علاوه بر سوابق مداخله‌ی ماهانه در پایان هر ماه، نتایج روزانه‌ی سه ماهه‌ی قبل را نیز منتشر می‌کند.
داده‌های وزارت مالی ژاپن در روز سه‌شنبه نشان داد که ذخایر خارجی این کشور برای سومین ماه متوالی تا ۱.۲۵ تریلیون دلار در پایان ژانویه افزایش یافت که ناشی از پرداخت سود اوراق قرضه‌ی خارجی، کاهش نرخ‌های بهره، کاهش ارزش دلار و افزایش بهای طلا بوده است.
(۱ دلار = ۱۳۲.۳۶۰۰ ین)

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید