تاریخ: ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲

ین ژاپن، دنده معکوس کشید

جفت ارز دلار/ین پس از رسیدن به اوج چهارماهه خود، امروز با ۰.۱ درصد افزایش روبرو شد؛ در حالی که شاخص دلار رقم ۱۰۳.۶۱۲ را لمس کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار آمریکا در روز چهارشنبه افزایش یافت و ین ژاپن به دنبال تثبیت بازار ارز، برخی از سودهای بیش از حد جلسه‌ی قبل را با تغییر غیرمنتظره سیاست بانک مرکزی ژاپن تسلیم کرد.
در ساعت ۰۳:۰۵ به وقت شرقی (۰۸:۰۵ به وقت گرینویچ)، شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، پس از افت تقریباً ۱ درصدی در روز سه‌شنبه و سقوط به نزدیکی پایین‌ترین سطح شش ماهه، به ۱۰۳.۶۱۲ رسید.
دلار/ین (USD/JPY) با ۰.۱% افزایش به ۱۳۱.۷۹ رسید و ین ژاپن در جلسه‌ی قبل بیش از ۳% افزایش یافت و به بالاترین حد در چهار ماه گذشته رسید.
این حرکت‌ها به دنبال تصمیم روز سه‌شنبه بانک مرکزی ژاپن مبنی بر افزایش غیرمنتظره دامنه‌ای که اجازه می‌دهد بازدهی اوراق قرضه دولتی معیار را تغییر دهد، صورت گرفت؛ و خود نشانه‌ای است بالقوه مبنی بر اینکه بانک در نهایت قصد دارد سیاست‌های خود را در بحبوحه‌ی افزایش تورم تشدید کند.
تحلیلگران ING در یادداشتی با تأکید بر تغییر کامل چشم‌انداز ین در سال ۲۰۲۳ ذکر کردند: «نقش BOJ به‌عنوان یک نقطه‌ی فوق‌العاده دورافتاده در میان بانک‌های مرکزی جهانی، محرک اصلی ضعف ین در سال ۲۰۲۲ بوده است و بازارها اکنون در حال ارزیابی هستند که آیا این اعلامیه به‌طور مؤثر اولین گام به سوی یک فرآیند عادی‌سازی سیاست‌های گسترده‌تر در ژاپن است یا خیر.»
در جاهای دیگر، یورو/دلار (EUR/USD) با ۰.۱% افزایش به ۱.۰۶۲۷ رسید، که به مدد اطلاعات منتشرشده در اوایل چهارشنبه حاکی از آن شد که تمایل مصرف‌کنندگان آلمانی قرار است بهبود خود را تا سال جدید ادامه دهد.

موسسه GfK اعلام کرد که شاخص احساسات مصرف‌کننده آینده‌نگر آن در ماه ژانویه از ۴۰.۱- در دسامبر به ۳۷.۸- افزایش یافت.
رولف بورکل، کارشناس مصرف‌کننده GfK، در این زمینه اظهار داشت: «با سومین افزایش متوالی، مصرف‌کننده به آرامی راه خود را از داخل دره به بیرون هموار می‌کند. شکی نیست که در ادامه‌ی مسیر، انتهای تونل کمی روشن‌تر می‌شود.»
پوند/دلار (GBP/USD) پس از آنکه استقراض خالص بخش دولتی بریتانیا با ۰.۱% کاهش، سطح ۱.۲۱۶۶ را ثبت کرد، در ماه نوامبر به اوج خود رسید؛ این موضوع انعکاسی از وضعیت مالی سختی است که دولت بریتانیا در آن قرار دارد.
بانک انگلستان به طور گسترده‌ای نزدیک‌تر از فدرال رزرو به پایان چرخه‌ی انقباض خود دیده می‌شود؛ از این رو، احتمالاً پوند(استرلینگ) تا سال ۲۰۲۳ با مشکلاتی روبرو خواهد شد.
یک نظرسنجی توسط بانک انگلستان نشان داد که فعالان بازار مالی انتظار دارند چرخه‌ی افزایش نرخ بهره بانک مرکزی بریتانیا در ماه مارس سال آینده به پایان برسد و نرخ‌ها از ۳.۵ درصد فعلی خود به اوج ۴.۲۵ درصدی خواهند رسید..
دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) حساس به ریسک ۰.۱% افزایش یافت و به ۰.۶۶۸۰ رسید.
اما در چشم‌انداز ارزی کشور اژدها، دلار/یوان (USD/CNY) با ۰.۱% افزایش به ۶.۹۶۷۰ رسید، این در حالی است که اقتصاد چین پس از رفع محدودیت‌های ترددی توسط مقامات در اوایل ماه جاری، مجبور به مقابله با افزایش جدید عفونت‌های کوویدی شد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید