تاریخ: ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶

ین ژاپن، مغبون شد

در حالی که برخی تحلیلگران کاهش بیشتر ارزش دلار را در آینده انتظار دارند، ین ژاپن در برابر سایر ارزها کاهش یافت؛ سایر ارزهای کلیدی نیز دچار نوساناتی شدند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، ین ژاپن روز چهارشنبه در برابر ارزهای اصلی کاهش یافت؛ پس از اینکه بانک مرکزی ژاپن نرخ‌های بهره‌ی فوق‌العاده پایین را حفظ کرد، ارز ژاپن در روند کاهشی قرار گرفت و بدین ترتیب، برخی از سرمایه‌گذاران را که امیدوار بودند بانک مرکزی سیاست کنترل منحنی بازدهی خود را بیشتر کاهش دهد، مأیوس کرد.
بانک مرکزی ماه گذشته با افزایش سقف سود ده ساله‌ی خود از ۰.۲۵ درصد به ۰.۵ درصد، بازار را متحیر کرد. از آن زمان، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه BOJ می‌تواند سیاست کنترل منحنی بازده (YCC) خود را بیشتر تغییر دهد یا حتی آن را لغو کند، به وجود آمد.
ارز ژاپن، متحمل زیان‌های گسترده‌ای شد، اگرچه تحلیلگران انتظار دارند سیاست سخت‌گیرانه‌تر BOJ در پیش باشد و ارزش پول زودتر سقوط کند.
نیلز کریستنسن، تحلیلگر ارشد Nordea با تأکید بر اینکه «روند نزولی دلار-ین هنوز دست‌نخورده است» اظهار داشت: «به احتمال زیاد در آینده، کاهش بیشتر ارزش دلار خواهیم بود، اما در حال حاضر ممکن است تا زمانی که داده‌های بیشتری در مورد چشم‌انداز تورم به دست نیاوریم، شاهد معاملات محدوده‌ی نوسانی (رنج تریدینگ) باشیم.»
شاخص دلار که دلار امن را در برابر شش همتای دیگر از جمله ین اندازه‌گیری می‌کند، ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۰۲.۰۱ رسید.

دلار قبل از توقف رشدهایش، با ۲.۷ درصد افزایش به ۱۳۱.۵۸ در برابر ین رسید. این ارز آخرین بار با ۱.۱ درصد افزایش به ۱۲۹.۴۷۵ ین رسیده بود.
یورو ۱.۷ درصد و پوند(استرلینگ) ۱.۶ درصد افزایش یافت و به ترتیب به ۱۴۰.۶۵ و ۱۵۹.۸۵ ین رسیدند.
روث گرگوری، اقتصاددان ارشد بریتانیایی کپیتال اکونومیکس در یادداشتی ذکر کرد: «کاهش اندک تورم CPI و نرخ اصلی بدون تغییر نشان می‌دهد که هنوز برای بانک انگلستان زود است که پیروزی خود را در مبارزه با تورم اعلام کند.»
وی افزود: «با توجه به اینکه آمار تورم اساسی، فعالیت و رشد دستمزدها در سال گذشته رقمی قوی‌تر از حد انتظار را نشان می‌دهد، شک داریم که بانک مرکزی انگلیس به افزایش نرخ بهره بپردازد.»
در جاهای دیگر، دلار استرالیا ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۰.۷۰۱۲ دلار رسید، در حالی که کیوی با ۰.۷ درصد افزایش، سطح ۰.۶۴۷۴ دلار را برای خود ثبت کرد؛ این ارز پیشتر به بالاترین سطح خود در یک ماه گذشته و به سطح ۰.۶۴۸۹ دلار رسیده بود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید