تاریخ: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

یورو/دلار در مسیر بدترین زیان هفتگی

در پی افزایش قیمت دلار و شاخص دلار آمریکا در روز جمعه، یورو/دلار بدترین هفته‌ی خود را از سپتامبر ۲۰۲۲ تاکنون طی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، یورو/دلار در روز جمعه، در امتداد ضرر هفتگی، برای چهارمین بار در پنج روز گذشته سقوط کرد. این جفت در نزدیکی ۱.۰۸۵۰ و در پایین‌ترین سطح در یک ماه گذشته قرار دارد و ضرر هفتگی بیش از ۱۵۰ پیپ را تثبیت می‌کند.
آنچه مسلم است محرک کلیدی این جفت‌ارز، تقویت دلار آمریکا است. گذشته از آن، ترکیبی از لحن محتاطانه در بازارهای سهام و بازدهی بالاتر ایالات متحده باعث تقویت ارز ایالات متحده شده است.
با نگاهی به نوسانات اخیر، دلار آمریکا در روز جمعه به طور چشمگیری افزایش یافت و افزایش هفتگی خود را تداوم بخشید و بدین ترتیب، یورو/دلار (EUR/USD) را به منطقه‌ی ۱.۰۸۵۰ رساند که پایین‌ترین سطح در یک ماه گذشته است. 
در همین راستا، شاخص دلار آمریکا در روز جمعه نیز ۰.۶۰ درصد افزایش یافت و بالای ۱۰۲.۵۰ معامله شد که در واقع، بالاترین سطح در یک ماه گذشته است.

در چشم‌انداز سهام‌، داوجونز ۰.۳۱ درصد و نزدک ۰.۵۳ درصد افت کردند. اوراق قرضه‌ی ۱۰ سال ایالات متحده در سطح ۳.۴۴ درصد می‌ماند و اوراق ۲ ساله به ۴٪ نزدیک می‌شود.
چشم‌انداز کوتاه‌مدت یورو/دلار
با نگاهی به حرکت‌های پیرامون این جفت‌ارز می‌توان به وضوح مشاهده کرد که یورو در مسیر ثبت بزرگترین ضرر هفتگی خود در برابر دلار آمریکا از سپتامبر ۲۰۲۲ قرار دارد. به بیان دیگر، یورو از سپتامبر ۲۰۲۲ تاکنون، بدترین هفته‌ی خود را در برابر دلار آمریکا سپری می‌کند. سوگیری کوتاه‌مدت برای یورو/دلار (EUR/USD) نزولی است. سطح ۱.۰۸۰۰ پشتیبانی فوری طبیعی است که در مسیر رسیدن به ۱.۰۷۴۵، یعنی اصلاح ۶۱.۸ درصدی کاهش سالانه ۲۰۲۲ قرار دارد. شکستن پایین‌تر از دومی باید در را برای افزایش طولانی‌مدت دلار باز کند.
والریا بدناریک، تحلیلگر ارشد در اف‌ایکس استریت، ضمن اینکه منطقه‌ی ۱.۰۹۸۰/۱.۱۰۰۰ را مرحله‌ی سختی برای شکستن در حال حاضر قلمداد کرد، ابراز داشت: «اگر این جفت موفق شود بالاتر از آن سطح بهبود یابد، ۱.۱۱۰۰ هدف احتمالی بعدی خواهد بود.»
با بررسی نمودارها می‌توان دریافت که یورو/دلار (EUR/USD) به طور خطرناکی نزدیک به ۱.۰۹۰۰ (سطح ایستا، سطح روانی، پایین‌ترین سطح روز پنج‌شنبه) باقی می‌ماند. با این حال، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار چهار ساعته، نزدیک به ۳۰ است، که بیان می‌کند این جفت می‌تواند قبل از اینکه قدمی به سمت پایین‌تر بردارد، اصلاحی را انجام دهد.

بسته‌شدن چهار ساعته زیر ۱.۰۹۰۰ باید فروشندگان بیشتری را به میدان بیاورد و در را برای یک لغزش طولانی به سمت ۱.۰۸۷۰ (فیبوناچی ۳۸.۲% اصلاحی آخرین روند صعودی) و ۱.۰۸۰۰ (سطح روانی، فیبوناچی ۵۰% اصلاحی) باز کند.
در جهت صعودی، به نظر می‌رسد مقاومت سخت در ۱.۰۹۵۰/۱.۰۹۶۰ شکل گرفته است، جایی که سطح اصلاحی فیبوناچی ۲۳.۶% و میانگین متحرک ساده ۲۰۰ دوره‌ای (۲۰۰-SMA) همسو هستند. اگر یورو/دلار (EUR/USD) به پایین‌تر از آن سطح برسد و شروع به استفاده از آن به عنوان پشتیبانی کند، فروشندگان می‌توانند به حاشیه بروند. در آن سناریو، ۱.۱۰۰۰ (SMA-100، SMA-50، سطح روانی) و ۱.۱۰۵۰ (سطح ایستا) می‌توانند به عنوان اهداف صعودی بعدی دیده شوند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید