تاریخ: ۲۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

یک صفر دیگر در کارنامه دولت

در بازار اولیه اوراق بدهی، دولت یک بار دیگر دولت نتوانست هیچ اوراقی را به مشتریان خود بفروشد. این بازار به منظور درآمدزایی دولت راه اندازی شده و به عقیده برخی کارشناسان روشی غیر تورمی در تامین کسری بودجه دولت به شمار می آید.

مسیر درآمدزایی غیر تورمی دولت در هفته های اخیر کم فروغ تر شده است. آنچه که دولت برای هفته های متوالی چندسالی است از میانه خرداد به این طرف انجام می دهد، فروش هفتگی اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه و کسب درآمد از راه غیر تورمی است.

در بازار اولیه اوراق، دولت برای آنکه بتواند درآمدهای خود را ارتقا دهد به فروش اوراق به مشتریان خود در بازار می پردازد. عایدی این نهاد از بده بستان در این بازار در هیچ کدام یک از بخش های پایه پولی محسوب نشده و بنابرهمین موضوع به باور بسیاری از تحلیل گران سوی رشد تورمی ندارد.

در همین رابطه به گزارش اکو ایران به نقل از اقتصادنیوز، بازار اولیه اوراق بدهی دولتی به مرحله سی ام خود رسیده و تا تاریخ ۲۲ آذرماه سال ۱۴۰۱ ادامه پیدا کرده است.

طبق داده های بانک مرکزی دراین هفته، هیچ اوراقی فروخته نشده و درآمدزایی دولت دراین هفته برابر با صفر بوده است.

بررسی ها نشان می دهد این سومین هفته ای است که دولت درآمدزایی صفر در این بازار داشته است.

حراج صفر دولت در هفته منتهی به ۲۲ آذر

در هفته اخیر، نه بانک ها و نه بورسی ها هیچ اوراقی را از دولت خریداری نکردند. این در حالی است که در این هفته دو دسته اوراق بدهی در بازار اولیه عرضه شده بود.

طبق بررسی ها نرخ سود اوراق عرضه شده دراین بازار در بالاترین سطح خود در هفته های اخیر بوده اما باز هم نتوانسته تا مشتریان را مجاب به خرید اوراق از دولت کند.

به عنوان مثال در این هفته اوراق اراد ۱۲۰ در بازار عرضه شده که نرخ سود آن برابر با ۲۲.۹۵ درصد بوده و در بازه سه ساله این بازار سابقه نداشته است.

اوراق دیگر نیز اراد ۱۲۱ بوده که نرخ سود آن معادل با ۲۲.۴۹ درصد به ثبت رسیده  و تقریبا در مرز بالایی قرار داشته است.

اما با این حال هنوز هم آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی دراین معاملات نشان می دهد بالا بردن نرخ سود از سوی وزارت اقتصاد و دارایی نتوانسته تا مشتریان را در خرید از دولت متقاعد کند.

در نهایت آمارها نشان می دهند که تا هفته سی ام بازار اولیه اوراق بدهی، ۶۲ همت اوراق بدهی از سوی دولت فروخته شده و مستقیما به خزانه دولت واریز شده است.

گمانه زنی ها در ریشه های صفر شدن حراج

به طور کلی عوامل متعددی در خصوص چرایی عدم خرید اوراق بدهی از سوی مشتریان در این بازار عنوان می شود.  یکی از مهم ترین آن می تواند اشاره به وضعیت نقدینگی بانک ها و نهادهای بورسی داشته باشد. برخی آمارها نشان می دهد هنوز وضعیت نقدینگی در نهادهای مالی بد است و بانک ها برای مشارکت در بازار اولیه از شرایط مالی بدی برخوردار هستند.

 

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید