دوشنبه, ۱ مرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-22
تبلیغات
کد خبر: 3856 |
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰:۵۵ |
23 بازدید
می پسندم
ارسال به دوستان

سینه‌ها مثل بسیاری از اعضای بدن ما سرشار از شگفتی‌اند. شاید درباره جنبه‌های خاصی از آنها مانند اندازه و شکل آنها چیزهایی بدانید اما احتمالاً چیزهایی هم برایتان راز باقی مانده‌اند. به عنوان مثال، آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا وقتی سردتان می‌شود، نوک پستان‌هایتان سفت می‌شود؟ یا اینکه طبیعی است که یک […]

سینه‌ها مثل بسیاری از اعضای بدن ما سرشار از شگفتی‌اند. شاید درباره جنبه‌های خاصی از آنها مانند اندازه و شکل آنها چیزهایی بدانید اما احتمالاً چیزهایی هم برایتان راز باقی مانده‌اند.

به عنوان مثال، آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا وقتی سردتان می‌شود، نوک پستان‌هایتان سفت می‌شود؟ یا اینکه طبیعی است که یک سینه بزرگتر از دیگری باشد؟

از «ارگاسم نوک سینه» گرفته تا اینکه آیا اندازه سینه هنگام شیردهی اهمیت دارد و نوزادان چطور شیر تولید می‌کنند، در اینجا حقایق عجیب و شگفت‌انگیزی در مورد سینه‌ها وجود دارد که ممکن است از آنها بی‌اطلاع باشید.

۱. شما کنترلی بر تحریک پستان ندارید

نوک سینه‌های شما پر از پایانه‌های عصبی است که به تحریک پاسخ می‌دهد که می‌تواند شامل لمس و تغییر دما باشد.

یکی از واکنش‌های بدن به سرما این است که با انقباض عضله صاف زیر پوست، هوای گرم را در نزدیکی پوست به دام بیندازند.

ماهیچه صاف تحت کنترل شما نیست. شما به آن فکر نمی‌کنید، همانطور که به انقباض ماهیچه‌های روده خود فکر نمی‌کنید، آنها فقط به حرکت خود ادامه می‌دهند.

ماهیچه صاف زیر هاله پستان شما وجود دارد که با سرد شدن منقبض می‌شود و پوست را می‌کشد و نوک سینه را به حالت تحریک‌شده درمی‌آورد.

هر نوع لمسی، جنسی یا غیرجنسی، حتی کشیده شدن لباس‌ روی نوک پستان، می‌تواند باعث واکنش مشابه شود.

۲. هیچ پستاندار دیگری سینه دائمی ندارد

فقط انسان‌ها سینه‌های دائمی دارند. در سایر پستانداران سینه در دوران بارداری و شیردهی رشد می‌کند و سپس دوباره کوچک می‌شود.

فقط انسان‌ها هستند که در دوران بلوغ شاهد رشد سینه‌ها هستند و بعد در طول زندگی آن را حفظ می‌کنند؛ اگرچه با گذشت زمان سینه‌ها دستخوش تغییر می‌شوند.

۳. ‌می‌توانید ارگاسم نوک سینه داشته باشید

نوک پستان اهداف متعددی دارد، از فراهم کردن شیر برای نوزاد تا ایجاد برانگیختگی و رضایت جنسی.

در تمام جنسیت‌ها، نوک سینه‌ محرک احساسات جنسی است، تحریک نوک سینه‌ها حتی می‌تواند منجر به «ارگاسم نوک سینه» شود، به این معنی که بدون لمس اندام تناسلی و تنها با تحریک نوک پستان‌ها می‌توانید به اوج لذت جنسی برسید.

این به این دلیل است که تحریک نوک سینه‌ها باعث ترشح هورمون اکسی توسین می‌شود که در ارگاسم نقش دارد و باعث فعالیت در همان ناحیه‌ای از مغز می‌شود که هنگام تحریک دستگاه تناسلی فعال می‌شود.

۴. یک سینه می‌تواند به اندازه یک سایز بزرگ‌تر از دیگری باشد

دلیلی وجود دارد که سینه‌ها اغلب «خواهر» نام می‌گیرند، نه «دوقلو».

سینه‌ها شکل و اندازه دقیقاً یکسانی ندارند و عدم تقارن بین آنها طبیعی است. این احتمال وجود دارد که اندازه آنها به اندازه یک سایز متفاوت باشد.

۵. سینه نوزادان می‌تواند شیر تولید کند

اکثر نوزادان تازه متولدشده – حدود ۶۵ تا ۹۰ درصد – در هنگام تولد دارای بافت پستانی هستند که به آن «جوانه سینه» می‌گویند.

این به دلیل انتقال هورمون‌ها از مادر در دوران بارداری است و در عرض چند هفته پس از تولد به خودی خود از بین می‌رود.

این تغییرات هورمونی می‌تواند تحریک‌کننده تولید مایع شفاف یا شیری‌رنگ از نوک پستان شود که گاهی اوقات «شیر جادوگر» نامیده می‌شود که خود به خود از بین می‌رود.

۶. نوک سینه‌ها قبل از اندام تناسلی در رحم رشد می‌کنند

هم سینه‌ها و هم نوک سینه‌ها در اوایل بارداری و در حدود چهار تا شش هفتگی شروع به رشد می‌کنند. به همین دلیل است که مردان نوک سینه دارند.

کروموزوم Y در مردان به این معنی است که بیضه‌ها در حدود هفته هفتم تا نهم شروع به رشد می‌کنند. در این مرحله نوک سینه‌ در همه جنس‌ها وجود دارند.

۷. سینه‌ها عضله ندارند

سینه‌ها در واقع هیچ عضله‌ای ندارند، آنها از غدد و مجاری تولید شیر و بافت چربی به همراه برخی رباط‌ها و بافت همبند برای حمایت و شکل گرفتن تشکیل شده‌اند.

پوست سینه‌ها نیز در حمایت از سینه‌ها نقش دارد.

اما سینه‌ها روی ماهیچه‌های سینه‌ای شما قرار می‌گیرند، ورزش کردن اندازه سینه را افزایش نمی‌دهد، اما ممکن است بر ظاهر آن‌ها تأثیر بگذارد.

۸. سینه‌ها هر ماه تغییر می‌کنند

در طول سال‌های باروری، سینه‌های شما در هر چرخه قاعدگی تغییر می‌کنند تا برای بارداری احتمالی و شیردهی آماده می‌شوند، چه در تلاش برای باردار شدن باشید چه نه!

بافت پستان به هورمون‌های چرخه قاعدگی پاسخ می‌دهد؛ استروژن باعث تحریک رشد مجاری شیر در سینه می‌شود و پروژسترون تشکیل غدد شیر و لوبول‌های سینه را تحریک می‌کند.

این تغییرات هورمونی و تغییر در سینه می‌تواند منجر به علائمی مانند حساسیت و ناراحتی سینه شود که به آن «پستان‌درد دوره‌ای» گفته می‌شود.

۹. اندازه برای شیردهی مهم نیست

تولید شیر مادر به اندازه سینه شما بستگی ندارد، شما می‌توانید بدون توجه به اندازه سینه خود شیر مادر تولید کنید.

اما، سینه‌های مختلف مقادیر متفاوتی شیر را ذخیره می‌کنند و این موضوع نیز به اندازه آن ارتباطی ندارد.

اگر سینه‌های شما قادر به ذخیره مقدار زیادی شیر هستند، می‌توانید با یک بار شیر دادن، شیر بیشتری تحویل دهید و ممکن است بین شیردهی‌ها فاصله بیشتری وجود داشته باشد، در حالی که اگر شیر کمتری ذخیره شود، ممکن است نیاز به شیر دادن به دفعات بیشتری داشته باشید.

حتی ممکن است متوجه شوید که هر یک از سینه‌های شما می‌تواند مقدار متفاوتی شیر را ذخیره کند.

به یاد داشته باشید، ذخیره‌سازی مشابه تولید نیست – چه مقدار زیادی ذخیره کنید یا نه، می‌توانید شیر تولید کنید، فقط ممکن است مجبور شوید به دفعات بیشتر شیر بدهید.

شیر به‌طور مداوم تولید می‌شود، نیازی نیست سینه را تخلیه کنید و سپس منتظر بمانید تا پر شود، هر چه شیر بیشتر تخلیه شود، بیشتر تولید می‌شود.

نوزادان به‌طور متوسط حدود دو سوم شیر موجود را در هر وعده می‌نوشند.

۱۰. شیر مادر در طول روز تغییر می‌کند

شیر مادر از کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین و غیره ساخته شده است و ترکیب دقیق آن نه فقط بین افراد، بلکه در یک فرد در زمان‌های مختلف روز برای رفع نیازهای کودک متفاوت است.

شیر تولیدشده در شب حاوی سطوح بالاتری از اسید آمینه تریپتوفان است که باعث می‌شود احساس آرامش و خواب آلودگی کنید.

همچنین انواع مختلفی از شیر در شیر مادر وجود دارد، شیری که ابتدا آزاد می‌شود، آبکی‌تر است و شیر پس از آن، دارای محتوای چربی بیشتری است.

شیر مادر به طور طبیعی خامه‌ای و شیرین است و طعم آن حتی می‌تواند تحت تاثیر غذایی که می‌خورید قرار گیرد.

حتی ممکن است بعداً روی ترجیحات طعمی کودک شما تأثیر بگذارد.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بانک و بیمه | بیما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید