تاریخ: ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱
3

۴ هزار میلیارد جامانده از یک بازار مهم

روند عملیات بازار باز در هفته سوم آذر ماه خبر از رویدادی بی سابقه داشت. در این بازار که تاکنون دو تزریق پول انجام شده بود بانک مرکزی اعلام کرد بانک ها در عملیات موردی دیگری از بانک مرکزی استقراض نقدینگی کرده اند. این رقم برابر با ۴ هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان بوده است.

بانک مرکزی برای بهبود نقدینگی در وضعیت مالی بانک ها، اقدام به خرید و فروش اوراق بدهی با نهادهای مالی دارنده اوراق می کند. در این بازار بانک ها اوراق خود را به بانک مرکزی عرضه کرده و این نهاد نیز متناسب به شرایط مالی بانک ها و سیاست های کلان خود با هر میزان از اوراق که صلاح بداند موافقت می کند. این خرید بانک مرکزی از بانک ها در هر هفته به منزله تزریق پول در نظام بانکی کشور است که البته در سررسید مشخص و با نرخ سود معلوم دوباره جمع اوری می شود. غالبا سررسید بده بستان بانک ها و بانک مرکزی در این بازار برابر با یک هفته است.

جدا از عملیاتی که به صورت هفتگی برگزار می شود بانک ها میتوانند کسری های دیگر خود را با عملیات موردی بانک مرکزی مرتفع سازند. در همین رابطه در هفته اخیر دو بار این اتفاق در نظام بانکی کشور رخ داده و نهایتا تزریق نقدینگی در این بازار را از مرز ۱۰۵ همت بالاتر برد.

در همین رابطه به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، روند عملیات بازار باز در هفته اخیر مسیری صعودی داشته و در این مقطع حاکی از یک اتفاق مهم دیگر بوده است.

طبق داده هایی که بانک مرکزی در این بازار منتشرکرده مشاهده می شود، عملیات بازار باز در هفته منتهی به ۲۳ آذرماه یک رویداد بی سابقه را ثبت کرده است.

دومین عملیات موردی بازار باز در هفته سوم آذر ۱۴۰۱

در هفته منتهی به ۲۳ آذرماه، یک عملیات موردی دیگر از سوی بانک مرکزی انجام شد. طبق داده هایی که بانک مرکزی در این تاریخ منتشر کرده، پس از آنکه در هفته قبل در حدود ۵ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان پول در بانک ها ظی عملیات موردی بازار باز تزریق شده یک بار دیگر دو بانک از بانک مرکزی تقاضای دریافت نقدینگی داشته اند.

دراین عملیات که ذیل عملیات چهلم بانک مرکزی در بازار باز بوده، ۴هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان دیگر نقدینگی در بازار باز تزریق شده و بانک مرکزی نیز با تمام اوراق پیشنهادی بانک ها موافقت شده است. در این عملیات، نرخ سود در بازار باز نیز اندکی کاهش را نسبت به هفته های قبل خود داشته است.

کاهش نرخ سود در بازار باز در عملیات موردی

در هفته سوم آذرماه سال جاری پس از آن که در هفته ها و مراحل متوالی نرخ سود در بازار باز در مرز ۲۱ درصد قرار داشته در عملیات موردی بازار باز، این شاخص مسیری کاهشی را رقم زده و به ۲۰.۸ درصد تنزل پیدا کرد.

 این در حالی است که در مجموع این هفته تزریق نقدینگی در بانک ها از طریق عملیات بازار باز برابر با ۱۰۵ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان بوده است.

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید