سه شنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-05-28
تبلیغات
کد خبر: 6825 |
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۳ |
7 بازدید
می پسندم
ارسال به دوستان

زبان نقشی اساسی در ارتباط مردم با یکدیگر دارد. در مدرسه، محل کار و تقریبا هر جای دیگری با زبان سروکار دارید. شاید برایتان سؤال شده باشد که پرکاربردترین زبان های دنیا کدام‌اند یا زبان ما ایرانیان در کجای این فهرست قرار دارد.

زبان نقشی اساسی در ارتباط مردم با یکدیگر دارد. در مدرسه، محل کار و تقریبا هر جای دیگری با زبان سروکار دارید. شاید برایتان سؤال شده باشد که پرکاربردترین زبان های دنیا کدام‌اند یا زبان ما ایرانیان در کجای این فهرست قرار دارد.

۱. زبان انگلیسیتعداد گویشور: ۱٫۴۲۵میلیارد نفراهمیت زبان انگلیسی در دنیای امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این زبان که ریشه در انگلستان دارد، امروزه به زبان رسمی سازمان‌های مهم جهانی همچون سازمان ملل متحد، ناتو و اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

عجیب نیست اگر در رتبه بندی زبان های دنیا، انگلیسی جایگاه نخست را داشته باشد. زبان انگلیسی همچنین زبان مادری ۶۷ کشور دنیاست، از انگلستان و آمریکا گرفته تا استرالیا. پس اگر به این زبان مسلط باشید، فرصت‌های حرفه‌ای و شخصی زیادی برایتان ایجاد می‌شوند.

۲. زبان چینی ماندارینتعداد گویشور: ۱٫۱۱۸میلیارد نفرزبان چینی ماندارین یکی از جذاب‌ترین و پرکاربردترین زبان های دنیا است. این زبان با اینکه بیش از ۱میلیارد گویشور دارد، به‌خاطر ماهیت آوایی‌اش زبانی چالش‌برانگیز محسوب می‌شود. با وجود این، تسلط به زبان چینی ماندارین فرصت‌های تجاری و فرهنگی خوبی در کشورهای چین، تایوان و سنگاپور برای شما ایجاد می‌کند. زبان چینی ماندارین یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل متحد است که نشان از اهمیت جهانی این زبان دارد.

۳. زبان هندیتعداد گویشور: ۶۰۲میلیون نفرزبان هندی نه‌تنها زبان مادری هند، بلکه زبان مادری چندین کشور دیگر همچون فیجی نیز هست و در واقع بیش از ۳۴۳میلیون گویشور بومی دارد. زبان هندی لغات و دستور زبانی زیبا دارد که جذابیت این زبان را دوچندان می‌کنند.

۴. اسپانیاییتعداد گویشور: ۵۳۴میلیون نفرجذابیت و سادگی زبان اسپانیایی آن را به یکی از پرجمعیت ترین زبان های دنیا تبدیل کرده‌ است. این زبان در شبه‌جزیره ایبریا متولد شده است و بیش از ۴۶۰میلیون گویشور بومی دارد. آوا و لهجه دلنشین زبان اسپانیایی زبانزد است. اسپانیایی زبان رسمی ۲۱ کشور است از جمله اسپانیا، مکزیک، کلمبیا، آرژانتین، ونزوئلا و شیلی.

۵. زبان عربیتعداد گویشور: ۳۷۲میلیون نفرعربی زبان رسمی ۲۵ کشور جهان در خاورمیانه و آفریقای شمالی است. همین به آن در رتبه بندی زبان های دنیا جایگاه بالایی می‌دهد. عربی یکی از زبان‌های مهم دنیا به شمار می‌آید. ریشه این زبان به شبه‌جزیره عربستان برمی‌گردد و یکی از زبان‌های سامی است. علاوه‌بر تاریخچه غنی، زبان عربی ابزاری مهم برای ارتباطات و تبادلات جهانی محسوب می‌شود.

۶. زبان فرانسویتعداد گویشور: ۳۰۰میلیون نفرزبان فرانسوی به‌خاطر جذابیتش به دومین زبان با بیشترین تعداد زبان‌آموز تبدیل شده است. این زبان در ۲۹ کشور همچون فرانسه، سوئیس و بلژیک زبان رسمی محسوب می‌شود. با یادگیری زبان فرانسوی مزایای زیادی از جمله فرصت‌های تجاری و بهبود عملکردهای شناختی پیش پایتان قرار می‌گیرد.

۷. زبان بنگالیتعداد گویشور: ۲۶۵میلیون نفرزبان بنگالی یکی از پرکاربردترین زبان های جهان و زبان رسمی بنگلادش است. این زبان ریشه در زبان سانسکریت دارد و در دسته زبان‌های هندوآریایی قرار می‌گیرد. همچنین در خیلی از بخش‌های هند از زبان بنگالی استفاده می‌شود.

۸. زبان روسیتعداد گویشور: ۲۵۸میلیون نفرروسی زبان رسمی کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است و تاریخچه‌ای غنی دارد. این زبان رایج‌ترین زبان اروپا محسوب می‌شود و بخشی مهم از میراث فرهنگی جهانی است.

۹. زبان پرتغالیتعداد گویشور: ۲۲۳میلیون نفرپرتغالی زبان رسمی ۱۰ کشور و یکی از پرکاربردترین زبان های دنیا است و در جای‌جای جهان نیز استفاده می‌شود. این زبان همچنین یکی از زبان‌های رومی با بیشترین تعداد گویشور محسوب می‌شود.

۱۰. زبان سواحلیتعداد گویشور: ۲۰۰میلیون نفرجایگاه دهم رتبه بندی زبان های دنیا به این زبان عجیب می‌رسد. شهرت زبان سواحلی یا کی سواحیلی از شرق آفریقا فراتر رفته است و هم‌اکنون زبانی بین‌المللی محسوب می‌شود. این زبان قدمتی دیرینه دارد و تأثیر بسزایی روی تبادلات فرهنگی داشته است.

عبارت‌های سواحیلی زیادی راه خود را به زبان انگلیسی باز کرده‌اند که احتمالا شما هم بعضی از آنها را شنیده‌اید. عباراتی همچون سافاری، سیمبا و هاکونا ماتاتا از زبان سواحلی هستند.

۱۱. زبان اندونزیاییتعداد گویشور: ۲۰۰میلیون نفرزبان اندونزیایی با میلیون‌ها نفر گویشور در کشور اندونزی، یکی از پرکاربردترین زبان های دنیا است. این زبان شباهت زیادی به زبان مالایی دارد و گویشوران این دو زبان می‌توانند به‌راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

۱۲. زبان اردوتعداد گویشور: ۱۷۰میلیون نفرزبان اردو ریشه‌ای عمیق در تاریخ و فرهنگ کشورهای پاکستان و هند دارد. این زبان که زبان رسمی کشور پاکستان محسوب می‌شود، واژگانی غنی و بیانی شاعرانه دارد.

۱۳. زبان ژاپنیتعداد گویشور: ۱۵۰میلیون نفرزبان ژاپنی نه‌تنها به‌خاطر لهجه، بلکه به‌خاطر پیچیدگی نظام نوشتاری‌اش شهرتی جهانی دارد. این زبان ۳ نظام نوشتاری کانجی، کاتاکانا و هیراگانا دارد. در کانجی برای نوشتار از حروف چینی استفاده می‌شود و کاتاکانا و هیراگانا الفبای آوایی ژاپنی هستند.

۱۴. زبان آلمانیتعداد گویشور: ۱۳۵میلیون نفرزبان آلمانی یکی از زبان‌های ژرمنی است که بیشتر در کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس استفاده می‌شود. این زبان به‌عنوان یکی از پرکاربردترین زبان های دنیا جایگاهی ویژه در اتحادیه اروپا دارد. زبان آلمانی یکی از زبان‌های چالش‌برانگیز است که البته یادگیری آن مزایایی ویژه دارد. با یادگیری این زبان انواع فرصت‌های کاری و تحصیلی برای شما محیا می‌شود.

۱۵. زبان پنجابیتعداد گویشور: ۱۲۵میلیون نفرزبان پنجابی از دسته زبان‌های آوایی جذاب است که در هند و پاکستان استفاده می‌شود. زبان پنجابی زبان رسمی یکی از ایالت‌های حائز اهمیت هند، یعنی پنجاب است. جمعیت بالایی این ایالات باعث شده این زبان در رتبه بندی زبان های دنیا جایگاه نسبتا بالایی داشته باشد.

۱۶. زبان فارسیتعداد گویشور: ۱۱۰میلیون نفراگر در رتبه بندی زبان های دنیا منتظر زبان فارسی بودید، اکنون انتظارتان به پایان رسیده است. زبان فارسی جایگاهی ویژه در ایران، افغانستان و تاجیکستان دارد. همان‌طور که می‌دانید، زبان مادری ما میراث فرهنگی غنی‌ای دارد و به اشعار، نقاشی و موسیقی‌اش شهره است.

۱۷. زبان جاوه‌ایتعداد گویشور: ۹۸میلیون نفرزبان جاوه‌ای یکی از زبان‌های رایج در اندونزی با الفبایی خاص است که زبان رسمی جزیره جاوه، یکی از پرجمعیت‌ترین جزایر دنیا، محسوب می‌شود.

۱۸. زبان چینی ووتعداد گویشور: ۹۰میلیون نفربرای دومین بار در رتبه بندی زبان های دنیا، زبان چینی را می‌بینیم. این گویش یکی از پرکاربردترین گویش‌های چینی است که به‌ دستور زبانی‌ دشوارش شهرت دارد. خاستگاه زبان چینی وو استان ژجیانگ بوده است، اما امروزه در سراسر کشور چین استفاده می‌شود.

۱۹. زبان ویتنامیتعداد گویشور: ۸۷میلیون نفرزبان ویتنامی نه‌تنها زبان رسمی کشور ویتنام، بلکه یکی از پرکاربردترین زبان های دنیا به‌خصوص در نواحی جنوب شرقی آسیاست. این زبان آوایی ۶ آوای مختلف دارد و ازاین‌رو از زبان‌های دشوار برای یادگیری به شمار می‌رود.

۲۰. زبان ایتالیاییتعداد گویشور: ۸۵میلیون نفرخوش‌آهنگ بودن زبان ایتالیایی سبب جذب علاقه‌مندان زیادی به این زبان شده است. زبان ایتالیایی زبان رسمی کشورهای ایتالیا، سوئیس و واتیکان و بخشی مهم از ماهیت فرهنگی آنهاست.

۲۱. زبان ترکیتعداد گویشور: ۸۵میلیون نفرزبان ترکی در دل فرهنگی جای گرفته که طی قرن‌ها شکل گرفته است. هارمونی آوای این زبان و دستور زبان خاصش آن را به یکی از جذاب‌ترین زبان‌های دنیا تبدیل کرده‌ است.

۲۲. زبان مراتیتعداد گویشور: ۸۵میلیون نفرزبان مراتی یکی دیگر از زبان‌های هندوآریایی است که میان پرکاربردترین زبان های دنیا جای دارد. این زبان اهمیتی ویژه در هند دارد و زبان رسمی ایالت مهاراشتراست.

۲۳. زبان تلوگوتعداد گویشور: ۸۲میلیون نفرزبان تلوگو یکی از ۲۲ زبان رایج در هند است و از زبان‌های دراویدی به شمار می‌آید. این زبان بیشتر در ایالت آندرا پرادش هند استفاده می‌شود و جایگاهی ویژه در ادبیات هند و بالیوود دارد.

۲۴. زبان تامیلتعداد گویشور: ۷۸میلیون نفرزبان تامیل یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های جهان است که در کشورهای هند، سری‌لانکا و سنگاپور استفاده می‌شود. این زبان جزو زبان‌های دراویدی است و ساختار دستوری و نظام آوایی منحصربه‌فرد دارد.

۲۵. زبان کره‌ایتعداد گویشور: ۷۷میلیون نفرزبان کره‌ای در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها میان زبان‌آموزان تبدیل شده است. نظام‌های نوشتاری این زبان، هانگول و هانجا، از دلایل شهرت زبان کره‌ای هستند. وجه تمایز زبان کره‌ای با دیگر زبان‌ها قواعد خاص و جایگاه ویژه احترام در آن است.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بانک و بیمه | بیما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید