جمعه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-05-31
تبلیغات
کد خبر: 7206 |
تاریخ انتشار : ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۵ |
15 بازدید
می پسندم
ارسال به دوستان

پدر و مادرها همیشه قلباً خیرخواه فرزندان شان هستند، اما گاهی ندانسته دست به کارهایی می زنند که می توانند آسیب زا باشند. از عادت های به ظاهر بی ضرر گرفته تا کارهای هدفمند، پدر و مادرها به شیوه های مختلفی ممکن است ناخواسته به سلامت فرزند خود صدمه بزنند. ۱- اجازه می دهید ورزش […]

پدر و مادرها همیشه قلباً خیرخواه فرزندان شان هستند، اما گاهی ندانسته دست به کارهایی می زنند که می توانند آسیب زا باشند. از عادت های به ظاهر بی ضرر گرفته تا کارهای هدفمند، پدر و مادرها به شیوه های مختلفی ممکن است ناخواسته به سلامت فرزند خود صدمه بزنند.
۱- اجازه می دهید ورزش های خطرناک کند

ورزش کردن برای کودکان بسیار عالی است، اما بعضی ورزش ها می توانند برای آن ها با ریسک هایی همراه باشند. پزشکان به طور ویژه درباره ی ۶ ورزش هشدار داده اند که می توانند برای کودکان آسیب زا باشند: فوتبال آمریکایی، هاکی روی یخ، هنرهای رزمی ترکیبی، بوکس، کشتی و راگبی. این ورزش ها کودک را در معرض ضربه به سر قرار می دهند، امری که می تواند باعث آسیب مغزی شود.
ورزش های «های ایمپکت» (High impact) هم می تواند به پشت و ستون فقرات کودک آسیب بزنند. انجام ورزش هایی مانند اسکوات، زدن وزنه های سنگین، ورزش هایی که با فرود سخت همراه اند و دوی مسافت طولانی می تواند منجر به آسیب های جدی شود و باعث تشدید کژپشتی در کودک شود.
۲- اجازه می دهید از وسایل الکترونیک زیاد استفاده کند

محدود کردن مدت زمان استفاده ی کودک از وسایل الکترونیک مانند موبایل، تبلت، کامپیوتر و غیره، به دلایل مختلفی از اهمیت زیادی برخوردار است، از جمله اینکه کودک تشویق به بازی در فضای باز می شود، می توانید از باکیفیت بودن خواب شبانه ی او مطمئن شوید و فرزندتان می تواند تعاملان رو در رو را تجربه کند. استفاده ی زیاد از وسایل الکترونیک می تواند به چشم ها آسیب بزند. به علاوه، این امر می تواند الگوهای خواب و سلامت کلی کودک را تحت تأثیر قرار دهد.
یکی از مشکلات این مسأله خستگی چشم ها است که باعث ناراحتی، تاری دید و سردرد بر اثر خیره شدن طولانی مدت به صفحه ی وسایل الکترونیک می شود. کودک ممکن است دچار خشکی و درد چشم هم شود که دلیل آن کاهش دفعات پلک زدن در هنگام استفاده از وسایل الکترونیک است. استفاده ی طولانی مدت از وسایل الکترونیک می تواند فوکوس روی اجسام دور را برای کودکان دشوار کند.
کودکانی که زمان زیادی را در فضای بسته، پای وسایل الکترونیک می گذرانند ممکن است دچار نزدیک بینی شوند چون نور طبیعی دریافت نمی کنند. همچنین استفاده از وسایل الکترونیک پیش از خواب می تواند باعث مختل شدن خواب شود که یک دلیل آن نور آبی رنگی است که از صفحه ی وسایل الکترونیک ساطع می شود.
برای حفظ سلامت چشمان کودکان، آن ها باید در زمان استفاده از وسایل الکترونیک، طبق قانون ۲-۲۰-۲۰-۲۰ به خود استراحت دهند. بر اساس این قانون، کودک باید هر ۲۰ دقیقه یک بار، به مدت ۲۰ ثانیه به جسمی در فاصله ی ۲۰ فوتی (۶ متری) از خود، خیره شود و همزمان ۲۰ بار پلک بزند. به علاوه، فراموش نکنید که فرزندتان را تشویق کنید روزانه دست کم ۲ ساعت را در فضای باز بازی کند تا سلامت چشم ها و بینایی او حفظ شود.
استفاده از وسایل الکترونیک با صفحات بزرگ با فاصله ی معقول هم می تواند به کاهش فشار وارده به چشم ها در مقایسه با وسایل الکترونیکی که صفحه ی کوچکی دارند، کمک کند.
۳- اجازه می دهید بدون کفش مناسب بازی کند

صافی کف پا در کودکان زمانی رخ می دهد که بافت ها و استخوان های درون پاهای آن ها به درستی شکل نمی گیرند. نوزادان و کودکان خردسال به این دلیل ممکن است کف پای صافی داشته باشند که تاندون های آن ها برای شکل گرفتن و ایجاد قوس در کف پا به زمان نیاز دارند. اما گاهی این اتفاق به طور کامل رخ نمی دهد و کف پای کودک با بزرگ تر شدن سنش صاف می ماند، امری که می تواند مشکلاتی ایجاد کند.
گاهی استخوان های درون پای کودک آنطور که باید از یکدیگر مجزا نمی شوند و به همین دلیل کف پای کودک صاف باقی می ماند.
صافی کف پا می تواند ارثی هم باشد و در مناطقی که کودکان زیاد کفش به پا نمی کنند، این مشکل رایج تر است. با این حال، پوشیدن کفش های مناسب از سن کم می تواند جلوی تشدید صافی کف پا را بگیرد. در برخی موارد، یک جراحی ساده هم می تواند به رشد صحیح استخوان ها و تشکیل قوس در کف پا با بزرگ تر شدن کودک کمک کند.
۴- خطر نور خورشید را فراموش می کنید

یک نکته ی مهم دیگر که والدین باید به خاطر داشته باشند محافظت از پوست کودک خود در برابر نور خورشید است. پژوهش ها نشان داده اغلب موارد ابتلا به ۲ نوع شایع تر سرطان پوست، به نور خورشید مرتبط هستند. شما باید اهمیت مراقبت هر روزه از پوست خود در برابر نور خورشید با استفاده از کرم ضد آفتاب، لباس و ماندن در سایه را به فرزند خود یاد دهید. این کار کمک می کند که این امر برای او تبدیل به عادتی ماندگار شود. و بهترین زمان برای شروع این آموزش از همان ابتدا است.
– از تولد تا ۶ ماهگی: در این دوره حفظ کودک در برابر نور خورشید ساده است، چون با مقاومت چندانی از سوی او مواجه نمی شوید. ممکن است در برنامه های خانوادگی یا سفرها که با قرارگیری زیاد در معرض نور خورشید همراه هستند، با چالش هایی مواجه شوید.
– از طفولیت تا ۱۲ سالگی: وقتی کودک تان به ۶ ماهگی رسید، هنگام بیرون رفتن به پوستش کرم ضد آفتاب بزنید. از ضد آفتاب های استفاده کنید که فاقد عطر و حاوی مواد معدنی ای مانند زینک اکساید و تیتانیوم اکساید هستند، مواددی که احتمال ایجاد واکنش پوستی در آن ها کمتر است. علاوه بر این، استفاده از کلاه، عینک آفتابی و لباس های بلندی که پوست را بپوشانند را فراموش نکنید. سعی کنید هنگام بیرون رفتن سایه ای برای پناه گرفتن پیدا کنید.
۵- برای مسواک زدنش از خمیردندان های معمولی استفاده می کنید

بدن کودکان عملکرد متفاوتی با بدن بزرگسالان دارد. به همین دلیل است که لازم است بدانید فرزندتان از چه زمانی می تواند استفاده از خمیردندان های معمولی را آغاز کند. خمیردندان های مخصوص کودکان تنها رنگ و اسانس متفاوتی ندارند. بلکه به دلیل خاصی متفاوت تولید می شوند. یک تفاوت آن ها مربوط به فلوراید است.
فلوراید یک ماده ی معدنی طبیعی است که دندان ها را محکم تر می کند و جلوی پوسیدگی آن ها را می گیرد. این ماده حتی در آب آشامیدنی ما هم وجود دارد چون از اهمیت زیادی برخوردار است. اما خمیردندان های مخصوص کودکان هیچ فلورایدی ندارد، چون قرارگیری زیاد در معرض فلوراید در کودکی می تواند باعث ایجاد لکه های سفید رنگ روی دندان های کودک شود یا حتی در موارد نادر، او را بیمار کند.
خمیردندان کودکان یک تا ۳ سال، معمولاً فلورایدی ندارد. مقدار فلوراید درون خمیردندان کودکان بزرگ تر کمتر از خمیردندان بزرگسالان است. کودک با بیشتر شدن مهارتش در زدن مسواک و آبکشی دهان خود، می تواند از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کند. مطمئن شوید که بلع خمیردندان مشکلی برای فرزندتان ایجاد نمی کند.
به همین دلیل است که بزرگسالان نباید از خمیردندان کودکان استفاده کنند. این خمیردندان ها فلوراید کافی برای حفظ استحکام و تمیزی دندان ها را ندارند.
۶- گوش هایش را با گوش پاک کن تمیز می کنید

کارشناسان هشدار می دهند از تمیز کردن گوش های چه کودک تان و چه خودتان با گوش پاک کن خودداری کنید. جرم گوش برای گوش ها درواقع مفید است. کار آن حفظ سلامت گوش ها با گیر انداختن گرد و غبار و آلودگی ها است تا نتوانند بیش از آن به داخل گوش راه یابند. وجود مقداری جرم در گوش ها به حفظ پوست داخل گوش ها هم کمک می کند. گوش ها به طور خودکار خود را تمیز می کنند، برای همین نیازی به انجام این کار نیست.
بدن ما شیوه ی مخصوص به خودش را برای خلاصی از جرم های قدیمی گوش ها دارد. وقتی غذایی می جوید یا فک خود را تکان می دهید یا پوست تازه ای درون گوش هایتان رشد می کند، جرم های قدیمی رفته رفته به بیرون گوش ها سوق داده می شوند. اما وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید، جرم ها بیشتر به سمت داخل گوش فشرده می شوند و ممکن است به مجرا یا پرده ی گوش صدمه بزنید.
انباشت طبیعی جرم در گوش ها اتفاق رایجی نیست. به گفته ی کارشناسان، صرفاً از هر ۱۰ کودک، یکی و از هر ۲۰ فرد بزرگسال، یکی دچار این مشکل می شوند. برخی افراد، مانند سالمندان و کسانی که دارا معلولیت های بخصوصی هستند، ممکن است بیشتر دچار این مشکل شوند.
اگر خودتان یا فرزندتان در گوش هایتان احساس درد، خارش، گرفتگی یا زنگ زدن کردید، یا برای شنیدن دچار مشکل شدید، و یا با بو یا ترشح نغیرمعمولی از گوش ها مواجه شدید، ممکن است به دلیل ازدیاد جرم گوش باشد. اگر متوجه این نشانه ها شدید، به پزشک مراجعه کنید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بانک و بیمه | بیما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید