چهارشنبه, ۳ مرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-24
تبلیغات
کد خبر: 3438 |
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۰ |
317 بازدید
می پسندم
ارسال به دوستان

بیما- پس از مدت‌ها انتظار، هارد فورک دنکان اتریوم در ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) بر روی شبکه اصلی پیاده‌سازی شد.

اگرچه قیمت اتریوم پس از این به‌روزرسانی به زیر ۴٬۰۰۰ دلار کاهش یافت، اما برخی تحلیلگران عقیده دارند که اکنون در آستانه ثبت یک اوج تاریخی جدید قرار دارد.

به‌روزرسانی دنکان اتریوم و کاهش کارمزدها

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، به‌روزرسانی دنکان (Dencun) اتریوم در راستای کاهش هزینه‌های استفاده از اکوسیستم آن انجام شد.

این به‌روزرسانی به‌طور خاص شبکه‌های لایه ۲ ازجمله پالیگان، آربیتروم، آپیتیمزم و بیس را هدف قرار می‌دهد. انتظار می‌رسد که تقویت روند توسعه برنامه‌ها و خدمات جدید در نتیجه کاهش قابل‌توجه هزینه‌ها، مهم‌ترین تغییر در تجربه کاربر نهایی اتریوم باشد.

این به‌روزرسانی یک سیستم ذخیره‌سازی داده جدید را معرفی می‌کند که از رویکرد معمول ذخیره‌سازی داده‌های شبکه‌های لایه ۲ بر روی اتریوم فاصله می‌گیرد.

استفاده از مخزن جدید به نام «بلابز» (blobs) به‌جای روش «کال دیتا» هزینه ذخیره‌سازی داده‌ها را کاهش می‌دهد؛ زیرا اطلاعات اکنون به‌جای زمانی نامحدود فقط به مدت ۱۸ روز ذخیره می‌شوند.

یکی از مزایای قابل‌توجه به‌روزرسانی دنکان در تاثیر آن بر صرافی‌های غیرمتمرکز و هزینه گس آن‌ها است. برای مثال، هزینه‌های گس راه‌حل‌های لایه ۲ محبوب مانند آربیتروم و آپتیمزم به‌میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابند.

پیاده‌سازی هارد فورک دنکان؛ قیمت اتریوم در آستانه صعود به ۵هزار دلار
تخمین میزان کاهش کارمزد تراکنش‌ها پس از به‌روزرسانی دنکان

کاهش هزینه مبادله در شبکه آربیتروم از ۲.۰۲ دلار به ۰.۴ دلار، در آپتیمیزم از ۱.۴۲ دلار به ۰.۲۸ دلار و بیس از ۰.۵۸ دلار به ۰.۰۱ دلار بر نقش محوری این به‌روزرسانی تأکید دارد.

تیم بیکو (Tim Beiko)،‌ توسعه‌دهنده اتریوم فاندیشن کور، پس از انجام موفقیت‌آمیز این به‌روزرسانی در شبکه اصلی با ابزار ارضایت خود افزود:

دنکان هم پیچیده‌ترین فورکی است که ما از زمان مِرج (Merge) اجرا کرده‌ایم و هم به بیشتر EIP‌های پیاده‌سازی‌شده در فورک بیزانتیوم (Byzantium) مرتبط است. تعداد تیم‌های درگیر در این فرآیند بیش از هر زمان دیگری بوده است و البته همه چیز نیز بدون مشکل انجام شد.

قیمت اتریوم نتوانست به بالای ۴هزار دلار برسد

باوجود به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز، قیمت اتریوم تغییر قابل‌توجهی نداشت و هم‌اکنون در آستانه ۴٬۰۰۰ دلاری در نوسان است. این ارز دیجیتال در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه تلاش کرد تا از این سطح مقاومت مهم پیشی بگیرد، اما نتواست روند خود را در بالای آن تثبیت کند.

پیاده‌سازی هارد فورک دنکان؛ قیمت اتریوم در آستانه صعود به ۵هزار دلار
نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم

بیش از ۲۴ساعت است که اتریوم بین ۳٬۹۳۰ دلار تا ۳٬۹۷۰ دلار معامله می‌شود. البته با افزایش ۴۴درصدی طی ۳۰ روز گذشته و ۷۴درصدی از ابتدای سال تاکنون، می‌توان گفت که این دارایی همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است.

درنهایت، انتظار می‌رود که انجام به‌روزرسانی دنکان منجر به افزایش تقاضا برای اتریوم شود که به‌طور بالقوه جرقه‌ای دوباره در روند صعودی ایجاد خواهد کرد. اتفاقی که شاید شکاف میان قیمت کنونی و اوج ۴٬۸۷۸ دلاری اتریوم در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) را پر کند.

چشم‌انداز اتریوم ۵هزار دلاری

به گزارش وی‌آر سالیدر، به‌روزرسانی دنکان نشان‌دهنده یک پیشرفت قابل‌توجه است که تأثیر گسترده‌تری بر اکوسیستم اتریوم خواهد داشت. این به‌روزرسانی در نهایت EIP-4844 را پیاده‌سازی می‌کند که با نام «پروتودنک‌شاردینگ» شناخته می‌شود.

در‌حالی‌که کاهش کارمزد تراکنش‌های شبکه‌های لایه ۲ خود می‌تواند عاملی مهم برای افزایش قیمت باشد، داده‌های بازار مشتقات سیگنال‌های مهمی در مورد روند قیمت اتریوم آینده ارائه می‌کنند.

حجم قراردادهای باز آتی اتریوم به بالاترین حد خود یعنی ۱۴میلیارد دلار رسید که به معنی افزایش ۴درصدی در ۲۴ ساعت گذشته است. این شاخص در سه صرافی برتر بایننس، بای‌بیت و اوکی‌اکس حدود ۲ تا ۳درصد افزایش یافت. هم‌زمان، بورس کالای شیکاگو و صرافی دریبیت شاهد افزایش ۵ تا ۶درصدی حجم قراردادهای باز اتریوم بودند که بیانگر خرید گسترده از سوی سرمایه‌گذاران نهادی است.

علاوه‌بر این، حجم قراردادهای باز آپشن اتریوم نیز به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی ۱۴.۷۷میلیارد دلار رسیده است. سهم قراردادهای اختیار خرید ۶۵.۸۷درصد و اختیار فروش ۳۴.۱۳درصد است که با افزایش سهم سفارشات خرید تقویت می‌شود.

طبق داده‌های دریبیت، نسبت قراردادهای اختیار فروش به اختیار خرید در شبانه روز گذشته با ۱۱۲٬۳۰۴ قرارداد فروش و ۱۷۲٬۹۵۸ قرارداد خرید برابر ۰.۶۵ است. همچنین، معامله‌گران آپشن هم‌زمان با انجام به‌روزرسانی دنکان فعال‌تر شدند. این معامله‌گران ۴۴.۸هزار قرارداد خرید برای قیمت ۴٬۵۰۰ دلاری و ۵۰.۹هزار دلار قرارداد خرید برای قیمت ۵٬۰۰۰ دلاری پیش از ۲۹ مارس (۱۰ فروردین) باز کرده‌اند.

پیش‌بینی تحلیلگران در مورد قیمت اتریوم

علی مارتینز (Ali Martinez)، تحلیلگر برجسته، خاطرنشان کرد که بازار ارزهای دیجیتال درحال تجربه ورود ۸۳میلیارد دلار سرمایه است. طبق داده‌های گلس‌نود، ۷۵میلیارد دلار از کل سرمایه ورودی به بیت کوین و اتریوم اختصاص داد.

علاوه‌بر این، باوجود کاهش شانس تأیید ETFهای اسپات اتریوم به ۳۰درصد توسط تحلیلگران بلومبرگ، عرضه قریب‌الوقوع ETFهای اتریوم عامل مهمی برای افزایش پذیرش این ارز دیجیتال بوده است.

با کاهش مقاومت، مسیر اتریوم تا ۵٬۰۰۰ دلار به‌طور فزاینده‌ای روشن به نظر می‌رسد. مانع کلیدی؟ یک ناحیه عرضه در محدوده ۴٬۵۲۲ تا ۴٬۶۴۶ دلار که در آن ۶۰۰٬۰۰۰ آدرس دارای ۱.۶۳میلیون اتریوم هستند. اما مسئله این است که این اتفاق کی رخ می‌دهد.

مایکل ون د پاپ (Michael van de Poppe)، معامله‌گر و تحلیلگر مشهور، اظهار داشت:

افزایش قیمت اتریوم حتمی است، اما دیر یا زود دارد.

او به معامله‌گران توصیه کرد که پس از کاهش قیمت بیت کوین برای تأیید بیشتر رشد آلت کوین‌های نمودار جفت اتریوم/بیت‌کوین را زیر نظر داشته باشند. ون د پاپ خاطرنشان کرد که اگر قیمت اتریوم از منطقه ناحیه نزدیک به ۴٬۵۵۰ دلاری عبور کند، می‌تواند به راحتی به ۵٬۰۰۰ دلار برسد.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بانک و بیمه | بیما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید